Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz bambano #49 üzenetére

    Csak a Tesco egyedül 22 ezer alkalmazottnak ad munkát és a beszállítóinak 78%-a magyar cég. 1998-ban kezdtek országosan is terjeszkedni 4 év jelenlét után és amikor csúcson volt a bővülés, akkor évente 3 ezerrel növelte az alkalmazottak számát, nem beszélve a beszállítók alkalmazottairól. Ezzel ők a legnagyobbak a kiskereskedelemben, mellettük van még néhány hasonló kaliberű, mint a CBA és a SPAR. A CBA-ra mondják mindig, hogy magyar tulajdonú, de ez ugye így kissé értelmezhetetlen. Nem a magyarok tulajdona, hanem magyar magánszemélyek magántulajdona. A CBA sem fizet több adót, mint a külföldiek, 2012-ben 36 milliárdos árbevétel után 38 millió forint adót sikerült összeokoskodni (persze ők is sokat költöttek terjeszkedésre, még külföldön is). Nyilván ebben a forgalmi adó nincs benne, de ehhez képest a Tesco 70 milliárdot meghaladó forgalmát nézve ők többet is tolnak bele az államkasszába, mint a "magyar" CBA (mely szintén multi, csak a miheztartás végett).

    "az országnak a tszek ilyen formájú felbomlasztása okozta a legnagyobb kárt, torgyán pubival az élen."

    Ezek pótolhatók lennének érdekvédelmi szervezetekkel, termelői csoportokkal, sokféle megoldás lehetett volna a szoci termelőszövetkezetek kiváltására. Ehhez csak egy anekdotikus érveléssel tudok hozzászólni: Családom révén belülről ismerem a magyar mezőgazdasági termelői és feldolgozó világot. Sokan közülük képtelenek a megváltozott viszonyokra reagálni, nem értik vagy félreértik a szabadpiacot, üzleti önállóságra való képességük a nullához közelít, de ha valaki kicsit több ésszel rendelkezik és kiállna, csinálna valamit összefogással, azt rögtön lerángatják, állandóan átverést meg nyerészkedést szimatolnak.

    Egy rokonom direkt gazdasági szakra ment továbbtanulni, mert nem akart egy életen át a család traktorjában melózni. De a családot sem akarta elhagyni, inkább eldöntötte, hogy a nyomi kis családi vállalkozásnak alig nevezhető valamit jó lenne felvirágoztatni. A nagy multikkal nehéz volt egyezkedni, mert amíg akadtak átverhető, ostoba beszállítók, addig inkább velük szerződtek. Termelői szövetséget akart létrehozni, de többszöri nekifutásra sem jött össze, mert a gazdák folyton egymás zsebében kotorásztak és azt vizsgálták, hogyan lehetnének az egésznek az egyedüli nyertesei a többiek kárára.

    Apuka meghalt, földeket inkább eladták és a rokonom elhagyta a pitsába a mezőgazdaságot, mert unta a sok hülyét, akik moslék pénzért bedolgoznak a magyar és külföldi multiknak.

    Nem állítom, hogy az összes magyar gazda ilyen, de én meg az üzleti élet egyéb területeit ismerem és sajnos ott is hasonló a magyar üzleti mentalitás, nem igazán ismerik azt a szót, hogy "partner" és nem is nagyon veszik észre mikor a nagyobb kutya csicskáztatja őket.

Új hozzászólás Aktív témák