Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MageRG

    addikt

    válasz Stauffenberg #11 üzenetére

    +1.
    Annyit tennék hozzá, hogy nem fogják feketén-fehéren leírni, hogy internetadó.

    "What is bravery, without a dash of recklessness!"

  • thesound

    őstag

    válasz Stauffenberg #11 üzenetére

    (Sajnos) tökéletes megfogalmazás. Mehet a haver nyomdájába.

    Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

  • Agostino

    addikt

    válasz Stauffenberg #11 üzenetére

    volt, valóban, csak éppen - és bocsánat a vulgaritásért - a többség leszarta, kisebb dolga is nagyobb volt annál, hogy ezzel majomparádéval foglalkozzon. most viszont tömegek mozdultak meg a netadó ötletére. volt azóta is tüntetés, de például ablakok azóta sem törtek. azért ahhoz már kell valami. ha elkezdenek papírozni és a nyilvánosság bevonásával okoskodni, az könnyen lyukra futhat. azért minden családban akad legalább egy olyan korú, aki tudja, miről van szó. persze el lehet játszani, hogy demográfiailag csak olyanokat tesznek bele a fazékba, akiknek mindegy.

                              hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

  • ntomka

    nagyúr

    válasz Stauffenberg #17 üzenetére

    Mindegy is, mert a valódi eredmények úgyis titkosítva lesznek legalább 80 évre és egy kozmetikázott verziót fogunk csak látni.

    ツ Headphones on - World off

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #35 üzenetére

    "A multi a profitmaximalizáció mellett a veszteségek minimalizálásában is érdekelt.": ez a mondata azért is marhaság, mert vagy profitja van, azaz pozitív az egyenleg, vagy vesztesége, azaz negatív. mindkét kifejezés ugyanazt az egy matematikai tényt takarja.

    az isp-k egyébként fizetnek helyi adókat is, például a közterületen vezetett kábelért fizetnek az önkormányzatnak és fizetnek az infrastruktúra tulajdonosának is. például ha én felrakok az áramszolgáltató oszlopára egy kábeltv kábelt, akkor először is fel kell újítanom saját pénzemen a villanyoszlopot, majd saját pénzemen felrakhatom a kábelt, amiért utána éves díjat fizetek a villanyásznak, plusz közműadót az önkormányzatnak. ezt is olyan jól eltalálták, hogy egy csomó helyen lebontották a frissen épült hálózatokat, mert csak veszteséget termelt volna.

    "Ezt pedig tudja a kormány is és éppen csak akkora csapást mér rájuk, amekkorát még el tudnak viselni.": a kórmány jólértesültségének a jele, hogy az utóbbi időben gyakorlatilag az összes fontosabb ötletükből kihátráltak idővel. ahha. én az ilyenekre azt szoktam mondani, hogy még a harmadik szomszédja is idióta.

    a kkv szektort meg a kormány szivatja halálra azzal, hogy nem fizeti ki az állami megrendelések díját, mindig megy a kavarás a számlákkal, amibe egy kevésbé tőkeerős kkv beleszakad. felveszi a forgóeszköz hitelt, mert muszáj, abban a hitben, hogy marad egy kis nyereség a végén, majd bebukja az egészet tokkal-vonóval, mert 6-9 hónapos csúszással fizetnek valamennyit a díjakból és az egész kócerájt elviszi a hitelkamat. ráadásul a megrendelő a pénzhiányt minőségi kifogásnak álcázva akarja lenyomni a kkv torkán.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Penge_4

    veterán

    válasz Stauffenberg #35 üzenetére

    "Egy vállalatnak meg nem csak akkor lehet alacsony a nyeresége vagy egyenesen veszteséges ha külföldre lapátolja a pénzt meg offshore számlákon rejtegeti, hanem ha mondjuk fejleszt, befektet, beruház, hiszen ezek mind a nyereséget csökkentik."

    De Magyarországon a trükközőkből volt a több. Sokszor még azok is trükköztek, akik más országokban nem. És igen, erről az elmúlt 25 év politikusai is tehetnek együttvéve, de ez még nem vigasztalja az adófizetőket.

    "Profit nélkül nem működik egyetlen vállalkozás sem, nélküle nem tudnak bővülni, fejleszteni és előremozdítani az innovációt, tartósabb veszteséges üzemeléssel meg a cég jövője is csak a tartalékok erejéig tart ki."

    Tisztában vagyok a közgazdasági alapfogalmakkal, nem is ezt vitattam, mindössze a profit mértékét, amin rendszeresen megy a vita. Legyen egy jövedelemplafon és a fölötte keletkezett profitot kötelezően fordítsák fejlesztésekre. Na ezek azok, amik így leírva jól hangzanak és lehet belőle fasza választási szlogeneket gyártani, csak a megvalósíthatóság ütközik problémákba, illetve a betartatása többe kerül, mint a megtakarított/jó helyre pozicionált pénz.

    "A tervezet első verziójában olyan mértékű volt az adó, hogy még hozzávetőleg sem sikerült eltalálni, többszöröse lett volna a teljes telekom ágazatban megforduló árbevételeknek (nem profitnak) az adó mértéke."

    És mi a bizonyíték rá, hogy ez tényleg így van és nem csak az ellenoldal meg Soros György trükközése?

    "De ugyan ez a felfogás az ami alapján a bankok sem vonulnak ki, aztán láss csodát mégis sorra mennek el."

    Azért míg egy bank számára az épület minimális értéket képvisel és csak az előfizetők, akik számítanak, addig egy telekom/ISP kiépített eurómiliárdos infrastruktúrát, amit nem tud magával vinni. Ha nem tudja eladni jó áron, akkor marad. Ha meg el tudja (mondjuk egy állami cégnek, mert ő az egyetlen vevő), akkor az eredetileg baromi drága üzletág nyomott áron megvételre kerül (visszaállamosítva) és probléma megoldva.

    (#36) MageRG:

    "Ez ezért jó, mert beleneveli a nebulóba a feltétlen tekintélytiszteletet és kérdezni sem fog . Egy munkalapú társadalomban erre van szükség."

    A társadalom majdnem úgy rétegződik, mint egy hangyaboly még ha nem is annyira durva mértékben (de válságokkor afelé tendál). A többség mindig monoton, fizikai munkát fog végezni vagy alacsony szintű szellemit. Ezért is folyik olyan lassan a korszerűsítés és a technológiai fejlesztés, mert hiába lenne már elméletben lehetséges a munkafolyamatok 90%-át gépesíteni, automatizálni és feleslegessé tenni, mivel egyfelől tömegek egyszerre nem kerülhetnek utcára, mert az lázadáshoz, polgárháborúkhoz és gépbomboláshoz vezetne, másfelől a függési láncról sem lehet az ellátórendszerek átszervezése nélkül leszakadni (a kiesett vásárlóerő csökkenti a várható profitot, aminek a beruházás miatt éppen hogy növekednie kéne).

    Ez akár a kelethez, akár a nyugathoz tartozunk, meg fog történni.

    "Sajnos egy ilyen ember nem igazán alkalmas kreatív gondolkodást igénylő munkára, de az ilyen munkából hazánkban hál' istennek egyre kevesebb lesz."

    A kreatív gondolkodással kitörölheted. Pl. a kickstarteres ötletekből mennyi is valósult meg ténylegesen (nem csak amire összelapátolták a pénzt, hanem ami tényleg beindult és be sem csődölt)?

    A kreatív gondolkodás mellé valami még kell. Vagy saját tőke (mert más nem fogja odaadni az övét, vagy ha igen, akkor ki fog téged golyózni valahogy, mert +1 főre nincs szüksége), vagy valami komoly szakmai tudás. A humán oldalon persze könnyebb. Ott fog az ember egy mikrofont, ecsetet, marék gipszet, papírt-tollat és ha elég jól el tudja magát adni (vagy jókor van jó helyen), akkor felemelkedik és gennyesre keresi magát.

    Ez volt az, amit elhitettek az emberekkel (amerikai álom európai változatban), hogy ha kreatív vagy, akkor a határ a csillagos ég. Csak az a rohadt szikra nem akar az istennek se jönni, az az áttörés. De a lényeg, hogy aki be akar futni, annak pörögnie kell ezerrel, benne kell lennie az élet sűrűjében. Ergo: fogyasztónak kell lennie. Még akkor is, ha hitelekből finanszírozza a fogyasztásait, mert a diákmunkás minimálbérből nem tudja havonta 100 000 fölött csak magára, akár a külsejére, akár a munkaeszközeire, akár bármire, ami által előbbre jut. Ez pedig pörgeti a GDP-t.

    Igazából a keleti és a nyugati berendezkedés között lényegében az az egyetlen különbség, hogy az egyik társadalmi manipulációval tartja fenn a működéséhez szükséges rendet, míg a másik nyílt erőszakkal. És persze éles határvonal sem létezik, ahogy a keleti oldal is rájött a médiamanipuláció előnyeire (avagy, hogy békésen lehet terelni a birkákat, gondolataiknál fogva), úgy a nyugati oldalon is rájöttek, hogy bizony vannak olyan elemek, akik ellen erőszakkal kell fellépni.

    Bizonyos, hatalomra pályázó csoportok meg arra jöttek rá, hogy ezeket a dolgokat hogyan használhatnák fel a saját előnyeikre.

    Egyébként meg off-on kívül arra céloztam a példámmal, hogy anno még alap volt, hogy iskolába tanulni jár az ember, nem szórakozni, unatkozni meg végigszenvedni az órákat. De itt is kijönnek a társadalmi különbségek. Ha egy elit magániskolában tanultam volna (vagy szimplán csak olyan államiban, ahol kivételesen normális a tanáranyag és az osztály is) én is nyilván elborzadva tekintenék arra, hogy fizikai erőszakkal tartanak tanárok fegyelmet meg nem látják be a tévedés lehetőségét.

    Ellenben ha az ilyen helyen tanulók tanultak (vagy próbáltak volna) olyan iskolákban, ahol óra alatt az Osztály vigyázz című filmre emlékeztető hangulat uralkodott, leszámítva a fegyvereket és pl. full természetes volt egyeseknek, hogy óra alatt rágyújtanak és csak mikor a csikket a tanárra pöckölték, felgyújtottak egy termet vagy a vécét voltak igazgatói intők meg kicsapások, a normális tanárokat meg olyan szinten szétszívatták, hogy vagy kiégtek, vagy elmentek és csak a szigorú veteránok bírták ki nyugdíjig, akkor biztosan másképp állna a kérdéshez mert valami olyasmi kép él a fantáziájában, amint a tanár vasfegyelmet tart és aki csak pisszen egyet (azok közül, akik előtte szó szerint buliztak órán) az repül és csak a normális, viselkedni tudó emberek maradtak volna, akkor talán még meg is szeretik anno a tanulást, mikor még ingyen tanulhattak volna.

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #48 üzenetére

    a kereskedelmi láncok pont nem tettek semmit hozzá a munkanélküliség csökkentéséhez, sokkal jobb lenne, ha nem vonzzuk vagy engedjük be őket. az országnak a tszek ilyen formájú felbomlasztása okozta a legnagyobb kárt, torgyán pubival az élen.

    a munkanélküliség ellen azok a multik jók, amik itt termelnek és utána elviszik a terméket.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #51 üzenetére

    "Csak a Tesco egyedül 22 ezer alkalmazottnak ad munkát": és? irreleváns adat. azt kellene bizonyítanod, hogyha a tesco helyett magyar cég lenne, az nem adna ennyi embernek munkát. de, adna, többnek is.

    a tsz pedig nem csak értékesítési csoport volt, hanem a vidéki élet gazdasági központja is. ezt soha semmi más nem fogja pótolni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #53 üzenetére

    "Ácsi, egy olyan országról beszélünk, ahol gyakorlatilag minden állami tulajdon volt, nem létezett szabad piac és vele együtt olyan vállalkozók sem, akik néhány éven belül tízezreknek vagy százezreknek tudnak munkát adni.": tévedés. például a mezőgazdaság sem volt 100% állami tulajdon, pláne, hogy az az agyhalott vadbarom torgyán rögtön szét is akarta osztani a földeket, a maszek szektor sem volt állami tulajdon, stb. volt kereskedelem, volt sok minden. A módszerváltás 1989. október 23-án történt, akkor már régen nem az a keményvonalas coccializmus volt itt, mint a 60-as években.

    ""de, adna, többnek is" Miért? Alanyi jogon?": például azért, mert nem annyira hatékony. tehát több melóst alkalmazna. meg lehet, hogy nem hordaná be külföldről a szemetet. persze ennek a pontos kivesézése hosszabb és bonyolultabb kérdés, de teljesen egyértelmű, hogy ha kiszakítod a foglalkoztatási rátát, mint egyetlen érvet, akkor a multik rosszat tettek az országnak. Ha viszont nem ilyen felemás, kiszakított nézőpontból nézed, hanem komplexen, akkor egyáltalán nem biztos, hogy rosszat tettek, még akár az is kiderülhet, hogy jót. De ilyen vizsgálatokat szerintem senki nem csinált, ahol nem féligazságok alapján mondanak verdiktet.

    "edig ez hülyeség, ő sem tud többet alkalmazni, mint amennyire szükség van": isoquant.

    "jelentősen nagyobb bért sem tud adni, mint amennyire a piac beárazta az adott munkát. ": ezt nem is állítottam, de sok embernek az alacsony bér is jól jönne a semmi helyett. meg nem tudjuk, hova fejlődhetett volna ez az egész.

    azt, hogy konkrétan hova fejlődött az eszetlen privatizáció (mert ha még el is fogadom, hogy szükséges volt, azt nem, hogy optimálisan csinálták), azt gyakran látom, amikor melóba menet elmegyek a Kabai cukorgyár mellett.

    "Máshol miért működik a mezőgazdaság TSZ nélkül?": itthon van egy olyan műsorszám, hogy vidékfejlesztés. Általam nem értett indokokból kifolyólag ezt a mezőgazdaság nyakába varrták. Lásd: földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztérium volt. A tsz-ek köré épülő kisközösségekben ezt is megoldotta a tsz, nem csak a termelési és/vagy értékesítési érdekközösség dolgait. Más országokban, ahol nincs szükség a hagyományosan vett tsz-re, ott a vidékfejlesztés állami feladat, nem privát vidéki.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #55 üzenetére

    "Ez törvényszerű? Mármint, hogy a magyar vállalkozás kevésbé hatékony."
    "Ezzel most nem igazoltad azt, hogy miért építene egy vállalkozás jobban az emberi erőre csak azért mert magyar." :nem általában vállalkozás és nem általában magyar vállalkozás, hanem a privatizáció pillanatában, mondjuk 1990-1992 közötti átlag magyar vállalkozás az biztosan nem volt olyan hatékony, mint a teszkó, és biztosan tőkehiányos volt, amit az isoquant szabály szerint emberi erővel tud pótolni.

    "Utálom azt a felfogást, hogy a magyar terméket azért tartják minőséginek mert magyar.": szerinted az a paradicsom jobb, amit 5 perc kocsikázással visznek be a bótba, vagy az, amit hetekig hurcibálnak és közben érésgyorsítóval hormonkezelik? nem állítom, hogy minden magyar termék jobb, csak azért, mert magyar, de komolyan hiszek benne, hogy a mezőgazdasági termékek, amelyek kezelése tipikusan nagyon időfüggő, az jobb, ha közelről jön, mintha távolról. pl. cukorborsó vagy csemegekukorica.

    a téma eredetileg a mezőgazdaságból és a multikból indult, én nem akarom kiterjeszteni. nyilván más eredményre jutnánk egy 2014-es informatikai cég elemzésével, mint a módszerváltás körüli mezőgazdaság, élelmiszer feldolgozóipar és élelmiszerkereskedelem elemzésével, de maradjunk ez utóbbinál.

    az ilyen cserpes tejtermék és hasonlóval az a gond a multi szempontjából, hogy nem akar kismillió beszállítóval szerződni, vitatkozni. ha egy terméktípusra talál egy beszállítót, aki képes garantáltan előre kialkudott minőségben, mennyiségben annyit szállítani, hogy 2-3 szomszédos ország összes teszkóját ellássa, akkor azzal fog szerződni, mert a teszkó meg a többi logisztikai rendszere arra van felkészítve, hogy kamioncsordák száztonnaszám hozzák egyben a terméket, nem három láda paradicsomra.

    "Viszont tudsz olyan szereplőket, akik rendelkeztek annyi magántulajdonban lévő tőkével, erőforrással, bármivel, amivel elkerülhettük volna a multik behívását?": bolt akkoriban is volt, az emberek megvették valahol a kaját. azt lehetett volna privatizálni és ha nem rabló módon zajlott volna, akkor most lenne másik nagy áruház lánc is, ami magyar. 1990 óta majdnem 25 év eltelt, azóta végbement volna egy piaci konszolidáció, sok kis boltból lett volna 1-2 nagy áruházlánc.

    egyébként nem tudom, mit kellett volna csinálni, és ezt már soha nem is fogjuk megtudni. azt tudom, hogy az a verzió, ami végül megvalósult, baromság.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • #79621120

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #24 üzenetére

    Ja, amikor meg az RTL Klub híradója megkérdezte az MTVA-tól, hogy mire fogják költeni a 80 milliárd közpénzt amit egy évre kapnak

    erre

  • Penge_4

    veterán

    válasz Stauffenberg #48 üzenetére

    "Ugyanúgy levezethető ez a magánszemélyek oldalán is, minél magasabb az elvonások mértéke, annál inkább megéri nem bevallani adóköteles jövedelmet, ami csak a feketegazdaságot táplálja."

    Wrong! Minél rosszabb a kockázat/nyereség aránya, annál inkább éri meg bevallani. Ezt kétféleképpen kezelik jelenleg az államok.

    1. Vasszigor, kézlevágás, stb. Barbár módszerek.
    2. Alacsony adókulcs mellé társult általános jóléti állam.
    Ez utóbbi viszont nem megy magától. Évtizedes masszív médiamanipuláció eredménye. Ebből eredeztethető a nyugati adófizetési morál. Ez az, amiről már beszéltem és ami Magyarországon nem valósítható meg, amíg önfenntartóvá nem válik az ország, mert előbb lenne államcsőd, minthogy rájöjjenek az emberek, hogy
    a.) Nem éri meg csalni, mert jó célra fordítják.
    b.) Megéri bízni a politikusokban, mert nem lopják el (legalább is évek óta nem tették).

    De addig telik-múlik az idő, kiadások meg ugyanúgy vannak. Régebben, a BKK automaták előtti időkben időnként láttam egy-két kósza külföldit, aki nem mert felszállni a járművekre, előtte mindenképpen jegyet akart venni. Még mikor más angolul tudó ember próbálta őt bliccelésre buzdítani is lehetett rajta látni, hogy nem szeretné ezt tenni. Természetesen ugyanez a jelenség vidékieknél is megfigyelhető csak a motiváció más. A vidéki fosik, mert otthon kétévente találkozik ellenőrrel, az is egyedül van, Pesten meg jóval több van és közterületesekkel járkálnak.

    Szóval a külföldi adófizetői morál a külföldi mentalitásból eredeztethető. Ez akkor sem történne meg itthon egyik napról a másikra, ha holnaptól 500 000 lenne a minimálbér úgy, hogy nem növekednének az árak. Akkor is legalább 3-4 évnek el kéne hozzá telni. Addig meg nem tart ki a költségvetés.

    "Mai értelemben vett SZJA valóban nem volt. Csak helyette Kádárék hitelekből finanszírozott lélegeztetőgépre kapcsolták a szocializmust, ami kódolta a rendszer bukását."

    Így van. Tehát nem azért bukott meg a Kádár-rendszer, mert nem volt adó, hanem mert nem volt bevétel. Lásd: arab emirátusok. Az állam szó szerint osztja a pénzt a népnek. Luxus van egy kopár sivatagban, mindezt egyetlen olyan dologból, amire mindenkinek szüksége van: olaj

    Szóval a kádári típusú szocializmus is fenntartható lenne, amennyiben az adóztatásból kiesett költségvetési hiányt máshonnan szerzik be. De Magyarországon ilyesmit még csak soha meg sem próbáltunk. Mit várunk a néptől, amikor a politikusok is jelenleg csak megszorításokban és/vagy hitelekben tudnak gondolkodni?

    "Amióta NAV lett az APEH neve, azóta már nincsenek csaló vállalkozások és minden jó?"

    De van, csak szerintem jóval kevesebb.

    "Látja, hogy lyukak vannak a gazdaságban, ezeket pedig a tisztességes vállalkozások még keményebb sarcolásával tömné be."

    Szerintem meg inkább betömködi a lyukakat. Pl. online pénztárgép. Egy jó adatbáziselemző szoftverrel jelentősen csökkenthető a csalás, mert percekre lebontva lehet elemezni az adott vállalkozások forgalmát és akár algoritmusok is írhatók rá, amik jelzik a gyanús értékeket. Pl. azokon a napokon, mikor a főnök van (aki mer csalni, mert az alkalmazottaknak a lelkére kötötte, hogy mindent üssenek be a gépbe), gyanúsan alacsonyabb a forgalom. És hasonlók. Jön egy random ellenőrzés (jóval kevesebb adóellenőrrel, így az ő létszámukat is lehet csökkenteni) és máris bukott a vállalkozó. Jelenleg már itt a Google Glass. Simán lehetne az adóhivatalnak is hasonlóan kicsi és észrevehetetlen eszközbe rejtett kamerája. Lásd: biztosítók. A biztosítási csalások is azért szorultak vissza, mert ma már a minimalizálták az ember tényezőt. GPS, beágyazott szoftverek, időbélyegzők, stb. Ha akarna/megkenhető lenne a kisember, akkor sem tudna csalni. Láb alól eltenni sem érné meg, mert a büntetést akkor sem úsznák meg, csak bonyolódna a helyzet egy eltűnt hivatalnok/halott hivatalnok nyomozással.

    Nem mondom, hogy ez a tökéletes módszer, de előrelépés a korábbi teszetoszasághoz képest. És azzal is tisztában vagyok, hogy konszenzus sem lesz soha, mert annyira ellentétes a két oldal álláspontja. Minden ilyen kérdéskörben rendszeresen két oldal kerül szembe egymással, akik egyike sem enged. Egyik a drasztikus lépéseket pártolja, a másik ellenzi, hogy az visszaüt. Valójában szerintem meg mindkét oldal egy határvonalon egyensúlyozik és mindkettő elvetheti a sulykot.

    "Heti 40 órával számolva (átlagos 8 órás munkaidő hétfő-péntek között) 950 Ft-os nettó órabérrel 152.000 Ft-ot vinnél haza."

    Hol kell jelentkezni? ;] Hétfőtől péntekig tartó 8 órás munkakörnél (nem váltóműszak) mindenhol olyan 80-90 nettóval kínálgatják az embert.

    "Nem véletlenül írtam ezt a számot, mert ennyi Magyarországon az átlagos nettó bér."

    Elég szomorú, ugyanis összevetve a medián átlagbérrel (ami legalább reprezentatív) az ország 60%-a nem keresi meg ezt a bért.

    "De például az orvosok, egyetemi tanárok, rengeteg mérnök, közép- és felsővezetők azzal a mozdulattal hagynák el az országot, ahogy egy ilyen ostoba bérmaximumot bevezetnének."

    Biztosan eltérő univerzumban élünk, de ahol én élek, ott orvosok túlórákkal, váltóműszakkal keresnek meg ennyit, diplomás szakápolók dettó, tanárok is. Mérnökök jól keresnek, viszont ha pl. szimpla tehetségtelen celebekhez mérjük a jövedelmüket, ott sem túl rózsás a helyzet.

    "A vállalkozásokra is igaz ez."

    Szerintem meg bejelentenék még a harmadunokatestvért is és így menekítenék ki a pénzt. Magyarországon én kétféle vállalkozástípusból láttam sokat. Az egyik aki elindulni sem tudott igazán, mert már a startnál belebukott (nem sikerült annyira felfuttatnia, hogy forgalma is legyen, így az indulótőkéből fizette a járulékokat, amíg tudta), a másik pedig ahol adó ide vagy oda, de elég szépen jövedelmez. Persze ha kérdezed őket (akár ismerősként, nemhogy valami idegen riporterként vagy kérdőívesként), akkor sírnak, hogy nekik mennyire rossz. Még ha közelebbi barátságban is állsz velük sem osztanak meg konkrétumokat, maximum olyan közhelyeket, minthogy "á, nehéz, nehéz, de nem panaszkodom, voltam már rosszabb helyzetben is..."

    Kétlem, hogy közülük mindenki Fidesz csókos lenne.

    "Ettől függetlenül a szabadpiac nem működik hatékonyan diktatúrában."

    De magatehetetlen, önállótlan, óriáscsecsemőkből álló embertömeggel sem. És pont ez az, ami még azt a maroknyi elszánt embert is visszahúzza.

    Nem tudom ki írta már régebben és melyik fórumon, hogy ha a magyarokat és a norvégokat kicserélnénk, akkor az lenne az eredmény, hogy 10 éven belül a magyarok Norvégiát kiszipolyoznák és lezüllesztenék a mostani Magyarország szintjére, a norvégok pedig Magyarországot sokkal virágzóbb gazdasággá tennék, mint korábbi, jeges, zord otthonukat. Miután demokratikus úton, békésen eltávolítanák a teljes politikai elitet.

    (#50) MageRG: "Olyan újságíró is alig van aki megkérdezné: kedves uram, ma mivel tudja indokolni hogy közpénzen bársonyszékben pihenteti az alfelét?"

    De van, csak annak az interjúnak kb. 100 és 1000 között van a nézettsége YouTube-on. Miközben egy fingós, böfögős videónak, ahol lefasszopógeci-zik a tanárt óra alatt, 100 000 fölött.

    Az, hogy a magyar nép olyan amilyen, az egy dolog. De hogy a gazdag emberek is csak a jelenlegi politikai elitet támogatják (mert marketing nélkül a legjobb párt is cseszheti), az már szerintem sokkal súlyosabb helyzet és jól rávilágít az ország várható jövőjére. Vagy itt van pl. a 4K. Azt hittem "végre egy normális párt", erre elkezdenek kampányolni a marihuána legalizálása mellett. Nekem (és gondolom a fiatalok nagy részének) semmi baja ezzel, de hogy akarnak választásokat nyerni az aktív dolgozók és a 3,5 millió nyugdíjas nélkül? Ehhez nem kell politológia diploma, hogy erre kapásból rájöjjön az ember...

    "Piacfelügyelet. Vedd észre a különbséget. Anarchistákon kívül mindenki hisz valamilyen szinten az állam ilyen szerepében.
    Az igazságszolgáltatás sem csak gyámkodás, hiába mondják hogy az igazi férfiak lerendezik egymás közt."

    És hol húzzuk meg a határt?

    "WTF? Ezt légy szíves magyarázd el, mert szerintem nincs értelme."

    Diktatúra = egy ember vagy egy szűk csoport teljhatalmú uralmi berendezkedése. Ennél fogva ez a csoport hatékonyan képes véghez vinni pozitív és negatív célokat is, a nép támogatottságától függetlenül. Ugyanis nem hiszek abban, hogy az a jó, amit a nép több, mint 51%-a támogat. Ugyanis a gyerektől sem kérdezzük meg, hogy akar-e oltást, hanem akár manipuláció révén, de elvisszük és beadják neki. Később majd meg fogja köszönni.

    Ugyanígy abban sem hiszek, hogy a nép nagy része képes lenne felelősségteljes döntést hozni. Nem vagyok diktatúrapárti, mert mindig ott van annak a lehetősége, hogy bekattan a diktátor és akkor nincs visszaút, viszont a hatékonysága és gördülékenysége lenyűgöző.

    "Hát persze, attól függ a dákó melyik végén állsz. Nekem ez már eleve elcseszett rendszernek tűnik."

    Előbb-utóbb rájössz, hogy a kettős mérce alkalmazása nélkül szopás az élet. Ha nagyon gazdag vagy, akkor jóval több olyan áldozatot tudsz hozni, ami neked sem fáj és az ellenoldalnak sem, de akkor is szembe fogsz találkozni olyan szituációval, amikor vagy te érvényesíted az akaratodat, vagy ő.

    "A demokráciában meg - elvileg - a vezetőség érdekelt hogy minél több embernek jó legyen."

    Csak készen kap egy rendszert, ahol vannak olyan rétegek, akik romba dönthetik az egészet. Mindazonáltal a demokrácia is csak az illúziót adja meg, hogy a többség dönt. Az igazság az, hogy szűk, nagyon gazdag érdekcsoportok döntik el azt, hogy milyen marketingje legyen az adott döntésnek/pártnak/irányvonalnak és kik legyenek a megcélzott, kedvezményezett rétegek.

    Továbbmegyek, ha tényleges egységesség lenne és mindenki a saját érdeke szerint dönthetne, akkor mindig is proletárdiktatúra lenne, mert az kedvez a legnagyobb tömegeknek.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Stauffenberg #64 üzenetére

    "az állam működését kellene optimalizálni, csökkenteni a bürokráciát, olcsóbb és takarékosabb államot létrehozni, mely kevesebb adót szivattyúz ki a versenyszférából."

    De a nincsből nehéz. Vagy hiteleket veszünk fel (még az államadósság mellé) és abból költünk takarékosabb államra (szigetelés, BKV járműpark felújítás, stb.). De amíg az EU is olyan elmebeteg dolgokat határoz meg, minthogy x összeget csak és kizárólag kulturális fejlődésre lehet elkölteni, nem pl. egészségügyre vagy épületek felújítására, addig minden oldalról be van határolva az állam.

    "Várjunk, nem ez volt a rendszerváltás óta valamennyi párt egyik fontos kampány eleme? A jelenlegi kormányunknak biztosan, még tavaly tavasszal is..."

    Tudod ez olyan dolog, mint a
    - Gyerekek, akartok ti olyan erősek és izmosak lenni, mint Chuck Norris?
    - Igen!
    - Gyerekek, akartok reggel 5-kor hideg vizes ébresztőt, 5 kilométert futni, proteindús, nem túl jó ízű ételt enni és napi több órás edzésprogramot az elkövetkezendő x évben?
    - Nem, nem, inkább mégsem akarjuk!

    Tudod jól hangzanak dolgok papíron, főleg mikor csak a pozitívumait hangsúlyozzák ki, avagy: csökkentsük az állami kiadásokat, bürokráciát, stb.

    De amint az átlag emberek megérzik, hogy ez bizony az ő bőrükre fog menni, máris elsöpör mindent a népharag. Emlékszünk pl. a csekély 300 forintos vizitdíjra?

    Egyébként meg ha reálisan és objektíven nézed a jelenlegi kormány idején mentek végbe a legnagyobb szerkezeti átalakítások, ez elvitathatatlan.

    Pl. el tudod képzelni, hogy a baloldal idején nemhogy csökkentették volna a segélyeket és növelték volna a közmunkát, de kísérletet tesznek a teljes munkaügyi központ bezárására? Vagy olyan szerkezeti átalakításon megy át a BKV, hogy BKK lesz belőle egy fiatal vezetővel, akinek az élete és hobbija a közlekedésszervezés (és jelenleg már az egész ország közlekedését ő fogja irányítani)?

    Lehet fikázni, hogy "a közmunka nem segít visszatérni a munka világába", de mit csinálsz azokkal, akik nem akarnak dolgozni? Akiknek életük a feketézés? Őket csak állami kényszerrel, karhatalommal lehet megregulázni. Ha elveszel az életükből napi 8 órát, akkor egyik felük sírva fog menni a versenyszférába dolgozni, mert többé nem ingyen jön a segély "bérkiegészítésként". Ahogy a gyerekeket is csak akkor éri meg potyogtatni, dolgoznak a szülők.

    Nem mondom, hogy tökéletes, de mindenképpen haladás a korábbiakhoz képest. A versenyszféra csak egy szűk, jól képzett embernek "könyörög" azért, hogy dolgozzon, de ott is legalább annyi erőfeszítésre szükség van, hogy feltöltse a több nyelven íródott önéletrajzát a LinkedIn-re.

    Lakatos Jenő, főállású szeszkazánnak ki fog könyörögni, hogy nála dolgozzon? Építőiparba elmegy, a téglában nem tud nagy kárt tenni részegen se, ha mégis, akkor hazaküldik levegőzni, de visszaveszik, mert régi bútordarab és biztosan nem ellenőr meg nem jelenti fel a céget fekete foglalkoztatásért, mint egy bármilyen nímand, akit az állásportálról szedtek össze és bepöccen valamiért.

    Lakatosné Rosalinda a 8 általánosával és 50%-os rokkantságával is maximum arra alkalmas, hogy a kis Kolompár Nintendó által csempészett ukrán cigarettát értékesítse a környezetében, mert mivel nem dolgozik, sok az ideje és mivel nincs sose pénze, mindig tarhál és akik évek alatt sem küldték el melegebb éghajlatra, azok valószínűleg nem nyomják fel és így havi 100 fölött is simán megkeres az ilyen kis bizniszeiből.

    Ahogy a kis Lakatos Eszmeralda is jobban keres a rosszlányokon, mint fodrászként vagy műkörmösként.

    "Nem óhajtok politikus lenni, de szívesen folytatok erről társalgást bárkivel, itt-ott publikálok, blogolok és ha úgy adódik ilyen irányú demonstrációkra is elmegyek."

    Arra céloztam, hogy 100 főtől nagyobb összegyűlt tömegnél exponenciálisan növekszik annak valószínűsége, hogy pár maréknyi elmebeteg lezülleszti az egész dolgot "Orbántakaroggy!44444" meg "Tolmácsotkérek!!!" színvonalra.

    Ez pl. tök szimpatikus az iszlámban. Nem értek velük mindenben egyet, de itt volt ez a korábbi francia eset. A rendőr kivételével (aki megölte volna őket) nem bántottak civileket, nem robbantgattak, meg lőttek ártatlan civilekre, mint amcsi hülyegyerekek, akiknek az iskolás társaik belenyomják a fejüket a wc-be, egyszerűen célzottan likvidálták a célpontot, mint egy profi.

    Magyarországon még ha egy szűk csoport fegyvert is fog is olyan gyáva, hogy csak zsákfalvak szélein élő etnikai kisebbségekre lövöldöz.

    "Meglátjuk, hogy ez a lendület csak felzárkózásra lesz elég vagy előzni is fog."

    A cégeik már komolyan fenyegetik a nyugati cégeket. Huawei, Xiaomi, OnePlus...

    Egyébként meg arra próbáltam célozni, hogy minden nép a hozzá legközelebb álló, vele leginkább kompatibilis irányvonalat kell, hogy kövesse. Mert hiába akarták volna a kis Stephen Hawking-ot fekete öves karatésnak nevelni, már lehet, hogy nem élne. Ahogy Mike Tyson-ból se lett volna kvantumfizikus.

    Ugyanez társadalom szintjére lebontva is érvényes. Ráadásul bonyolultabb is, mert elméletben fogsz egy csecsemőt, abból még sok minden lehet, ha megfelelően izolált környezetben neveled. Ellentétben ha a saját családjában és saját környezetében nő fel, akkor már ez olyan szinten determinálni fogja, hogy minimális lesz azok száma, akik mégis kitörnek belőle.

    "Ez csak akkor lenne igaz, ha nem lenne innováció és technológiai fejlődés. Akkor konstans lenne a magasan képzett munkaerőre való igény."

    Akkor ébresztő, mert vészesen csökken az igazi innovációk mértéke és mennyisége és vészesen növekszik a K+F helyett marketingbe tolt pénz, hogy mesterséges igényt kreálva el tudják adni az újabbnál újabb termékeket. Régen ha lassabban is, de korszakalkotó fejlesztések követték egymást. Most egymást érik az újabbnál újabb fejlesztések, mikor megveszed már holnap elavult lesz, vehetsz újat, a beharangozott kutatási eredmények 90%-ából nem lesz semmi, egyre silányabb anyagokból gyártanak, hogy ha immunis is vagy a marketingre is le kelljen cserélned, stb.

    És rettegnek, hogy a növekedés csökken. Mert növekedés nélkül megáll a kapitalizmus. És itt van még a globális felmelegedés és a környezetvédelem kérdése is, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

    "Erre most csak azt tudom mondani, hogy nem véletlenül tépik folyton a szájukat a piaci szereplők a sajtóban, hogy több ezer informatikai-mérnöki állás van betöltetlenül Magyarországon, ha egy csettintéssel ki lehetne képezni több ezer diplomást erre a területre, őket rögtön elnyelné a munkaerőpiac. Ehhez képest a kormányunk mit csinál? A gimnáziumi, szakközépiskolai és felsőoktatási képzésekből folyamatosan forrásokat von ki és egyre inkább a szakmunkás képzés felé akarja eltolni."

    Erre csak azt tudom mondani, hogy akár a Microsoft, akár a Google, akár az Apple (és még sorolhatnék párat) államadósságostól megvehetné az országot. Ők miért is nem indítanak ingyenes képzéseket? Nekik ráadásul a technológiájuk is megvan hozzá, hogy a lehető leghatékonyabban lekoordinálják a dolgokat, nem holmi nyomtatás, meg pecsét meg sorszám, meg ilyen hivatal, olyan hivatal.

    Már holnap jelentkeznék, ha lenne ilyen. De úgy látszik ezek a nagy cégek is csak lobbiban jók és más faszával próbálják meg verni a csalánt. Nekik szükségük lenne x emberre, de az állam képezze őket ki az adófizetők saját pénzén. Nem elég, hogy újszülött koruktól támogatta őket, még 18 éves koruk után is ő fizessen nekik minimum 5-6 éves mesterképzést, hogy aztán egy nyugati ország GDP-jét növeljék. ;]

  • Penge_4

    veterán

    válasz Stauffenberg #67 üzenetére

    "Én olcsóbb államról és nem megszorításokról beszéltem."

    Akkor sorold fel azokat a lehetőségeket, amikhez
    1. Nem kell hitelt felvenni és/vagy megtérül rövid időn belül.
    2. Nem kell kirúgni embereket (bürokrácia csökkentéséhez ki kell).
    3. Nem kell még nagyobb szegénységbe taszítani az amúgy is szegényeket (segélyek megszüntetésével anélkül, hogy biztosítanál helyette közmunkát ezt teszed).

    "Mégis mit érezne meg a bőrén a magyar abból, ha visszaállítanák azt a törvényt, hogy az MNB-t márpedig felügyelni kell és nem borítanánk bele 200-300 milliárdokat, hogy fényűző palotákat vásároljanak pénzügyi oktatóközpontoknak meg bankár üdülőknek?"

    Mi a baj azzal, ha ingatlanokba fektetnek?

    "És akkor folytathatnánk a stadionokba borított ezermilliárdokkal és a pazarló állami intézmények költségvetésének átdolgozásával is, meg az olyan 500 milliárdos projektekkel, mint a négyes metró, ami közlekedésmérnöki szempontok szerint elhibázott és indokolatlan."

    Ehhez kéne az, amit mondtam. Hogy a tüntetés nem csaholás és ellencsaholás lenne, hanem ténylegesen arra próbálnának fókuszálni (pártállástól függetlenül), hogy ezeket felszámolják. Mikor érjük ez azt, hogy a Fideszes, MSZP-s, Jobbikos és LMP-s egymással összefogva visz keresztül ilyen követeléseket?

    Utána mehetnek továbbra is a saját útjukon tovább. Csak közös cél érdekében közösen összefognának.

Új hozzászólás Aktív témák