Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Dany007 #1 üzenetére

    Pedig egyébként teljesen jogos az Apple követelése, mivel az LTE modullal rendelkező CPU-tól teljesen független, hogy milyen egyéb technológiák, anyagok és árazási politika alakítják az eladási árat. Ha belevernek a hátlapba egy öklömnyi gyémántot és ezért 1 millió dollár lenne a telefon darabja, ahhoz mi köze van az Ericssonnak?

    Milyen lenne, ha az Ericsson ugyan így szedné be a licencdíjat mondjuk az autógyártóktól, melyek a fedélzeti számítógépbe építenek be LTE modullal rendelkező CPU-t? Ott nem egy 600 dolláros kütyü vételárából jönne le az Ericsson jussa, hanem egy több tízezer dolláros luxusautóéból.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Dany007 #17 üzenetére

    "Ez oké, de nyilván mindenki annyit kér a saját cuccáért amennyit szeretne..."

    Ez így van. Viszont az Apple nem a fizetést akarja megúszni, hanem azt, hogy az Ericsson a szabadalmat felhasználó alkatrész alapján szedje be a licenc díjat, nem a végső eladási ár alapján, amit ráadásul nem az ő technológiája alakított olyanra-amilyen. Valószínűleg eddig is centekről volt szó és valószínűleg ezután is centekről lesz szó minden eladott telefon után. Csak gondolj bele: X cég árul egy telefont 200 dollárért, Y cég meg 600 dollárért (direkt nem Apple-t írok, mert az Androidos és Windowsos csúcsvasak is ennyibe kerülnek). X cég a 200 dollárnak fizeti a 0,074%-át, míg Y cég meg a 600 dollárnak fizeti a 0,074%-át, pedig a felhasznált technológia egy és ugyan az.

    "Nyilván az Apple árszabásába se szól bele random másik cég. Max nem veszi meg."

    Lehet olyat, hogy nem veszed meg az LTE technológiát? Ennyi erővel képernyőt meg akkumulátort sem kötelező megvenni, azok nélkül is eladható egy telefon. Olyan piacokon, ahol az LTE már gyakorlatilag standard és a korábbi technológiákat egyre inkább elfelejtik, egyszerűen nélkülözhetetlen technológia. Mintha a GSM modulra mondanád, hogy ne vegye meg ha nem akarja.

    Érdekes egyébként ez a kettős mérce, mert amikor konkrétan az Ericsson él vissza a szabadalmi rendszerrel és azzal, hogy az LTE szabvány lett, ezért nem úszhatják meg a gyártók az alkalmazását, akkor is az Apple-t kell szidni.

    (#19) .tnm: Ennek semmi köze a licenc-díj számítási módjához. Ha egy technológia hibás és emiatt perelnek, akkor a bíróság megállapítja, hogy mekkora részben hibás a technológia tulajdonosa és alkalmazója. Ha a parkban leszakad egy gyerek alatt a hinta, akkor együtt veszik elő a hinta gyártóját, üzemben tartóját (és ha eltérő harmadik személy, akkor az üzembehelyezőjét is) és majd az fizet kártérítést és olyan arányban, ahogy a felelősséget a bíróság megállapítja. Ennek sem sok köze van ahhoz, hogy ki mennyit és kinek fizetett anno a gyártás és felszerelés során.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Dany007 #22 üzenetére

    "Az LTE amúgy sem létszükséglet egy okostelefonban. Nekem is most lett csak LTE képes telefonom és az elmúlt 8 évben tökéletesen megvoltam LTE nélkül is okostelefonnal."

    Most ez komoly? Magyarország meg a foltokban lyukas 3G lefedettség a mérvadó? Jobb helyeken az már LTE standard. Pont.

    "Bezzeg, amikor kiderült, hogy az Apple valami 10x-es haszonkulccsal árulja a termékeit, akkor az senkinek nem volt méltánytalan."

    Forrás? Úgy értem nem azok, amiknél szétszedték a gépet, megtippelték az alkatrészek piaci árát és összehasonlították a végső árral, teljesen kihagyva az R&D ráfordítást, logisztikát, gyártási költségeket, kifizetett licencdíjakat, adóterheket, stb.

    Ahhoz, hogy tényleg meg tudd mondani, hogy mennyit keres minden eladott telefonon az Apple, ahhoz bizalmas üzleti információkhoz kellene hozzájutnod.

    Legegyszerűbb egyébként ha megnézed a mérlegkimutatást, hogy mekkora adózás utáni nyereséget könyvelt a cég és abból nagyjából már tudsz következtetni arra, hogy mi a valóság.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz vhw #25 üzenetére

    Előfordulhat, hogy egy szabadalom (vagy akár törvény, jogszabály) értelmezése vitatott, ezeket pedig ilyen "próba" perek során szokták tisztázni. Előfordul, hogy egy szabadalom státusza megváltozik ha abból ipari standard lesz, de esetleg a szabadalmi hivatal ezt nem követi le időben.

    (#24) MCGaiwer: "nem kötelező telefont gyártani. Ugyancsak nem kötelező LTE telefont gyártani. Ha ő ebből profitot akar, akkor eldöntheti, hogy kifizeti-e az árat vagy nem."

    Csak éppen egy szabályozott versenypiac nem így működik. Olyan jó, hogy egyébként az Apple-t simán lehet ostorozni szabadalmi trollkodásért (jogosan), de ha éppen az Apple-el próbálnak ugyanígy kitolni, akkor rögtön bekapcsol a kettős mérce és még ilyenkor is az Apple a görény.

    Az ugye megvan, hogy az LTE már most is megkerülhetetlen technológia, most még leginkább a csúcstelefonoknál, de évről-évre egyre inkább kötelező lesz minden készüléknél? Ez ad az Ericsson kezébe egy fegyvert, hogy úgy ugráltassa a technológiát használni akarókat, ahogy neki tetszik.

    Mi ez, ha nem visszaélés a szabadalommal? Ha az Apple csinálja, akkor fúj-fúj-görény, de ha éppen nem az Apple, akkor meg "hát így járt, ne gyártson inkább semmit ha nem tetszik".

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz MCGaiwer #30 üzenetére

    "az ericsson innovatívan kifejlesztette a technológiát nem kevés pénzért, amit szabadalmaztatott is."

    És az Apple fizet is, meg ezután is fog. Úgy csinálsz, mintha az Apple a fizetést akarná megúszni. Az Apple szerint nem tisztázott ennek a szabadalomnak a státusza, ráadásul nem tartja megfelelőnek a díjszámítás módját. Annyit akarnak elérni, hogy a licencdíjat a szabadalommal védett technológiát felhasználó alkatrész után fizessék ki, nem az egész készülék után. Ennyi a történet.

    "ezzel szemben az apple kerek sarkokon meg ikonformákon lovagol, amiben zéró fejlesztése van"

    És ennek mennyire van köze ehhez a szabadalmi vitához? Nem vitatom azt, hogy az Apple ostobaságok miatt is képest pert indítani, de ez egyáltalán nem érv minden egyes általa indított per jogosságával szemben.

    (#32) .tnm: Ez nem így megy, nem a vételárak alapján dobják szét a kártérítés összegét, hanem minden egyes félre önállóan szab ki a bíróság büntetést. Nincs olyan, hogy valaki 20%-ban, másik meg 80%-ban felelős. Ha mondjuk a hinta anyagfáradás miatt szakadt le, akkor megnézik azt, hogy a gyártás során betartották-e a minőségi előírásokat, aztán megnézik, hogy szakszerűen lett-e üzemebe helyezve és megnézik azt is, hogy az előírt ellenőrzéseket/karbantartásokat megkapta-e. Ha mindegyik ponton bűnösöket találnak, akkor a bíróság megállapítja külön mindegyik félnek, hogy mekkora összeget kell fizetnie. Ezért van az, hogy gyilkosságok esetén sem szabnak ki 100 év börtönt amit szétosztanak három tettes között 50-30-20% arányokban attól függően, hogy ki mennyire felelős, hanem mind a három embert egyazon perben is megvádolhatnak eltérő vádpontokban és kiszabhatnak eltérő büntetéseket.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz MCGaiwer #35 üzenetére

    Fordítva: Pont akkor jönne az alkatrész alapján történő elszámolás, ha az Apple elveszíti az első pert, de a másodikat megnyeri. Esetleg peren kívül megegyeznek. De ugye a cégek közötti megállapodások részleteit nem ismerjük és ezt a részt valószínűleg zárt ajtók mögött fogják tárgyalni. Mi van ha az Apple azért akadt ki, mert már most is túl sokat próbál leakasztani az Ericsson?

    (#34) .tnm: Mindenképpen annak kell lennie, az más kérdés, hogy mondjuk a károsultak is bejelentkeznek egyedi vagy csoportos kártérítési igénnyel, az feljebb nyomhatja az összeget. A kár kiszámításának a módja viszont országonként eltérő lehet, de az biztos, hogy nem szokták úgy számolni, hogy a kárt okozó alkatrészt mennyiért vásárolták, ennek ehhez semmi köze. A kártérítés összegét csak az okozott anyagi, egészségügyi és egyéb károk alapján számítják.

Új hozzászólás Aktív témák