Új hozzászólás Aktív témák

  • szilard28

    aktív tag

    válasz Penge_4 #99 üzenetére

    Pénz egy csereeszköz.
    Mindig is volt és mindig is lesz, akár egy tyúk, doboz cigi, aranyérme, vagy papírpénz formájában.
    Ha az utópiában a szorgalmasok alkotnának, akkor kinek adnák az alkotásukat? Szépen elcserélnék egy másik emberrel, aki ugyanúgy alkotott valamit. Majd mivel a közvetlen csere idővel nehézkessé válik, lesz valami ami pénzként funkcionál.

  • The Seer

    tag

    válasz szilard28 #101 üzenetére

    Így van. Nem véletlenül alakult ki a pénz, a cserekereskedelem egy halott dolog, nem is működött túl sokáig:
    Mert lassú, mert nehézkes, mert nem életképes nagy embertömegnél.

    Ha azt nézzük a pénz sem más mint egy csereeszköz ami mögött van egy érték és egységes ezért nem alakulhat ki olyan, hogy valaki egy lovat kér egy kacsáért.

    [ Szerkesztve ]

    Ingyen notebook tartó #UPDATE: http://surl.hu/3D7d35

  • #56573440

    törölt tag

    válasz The Seer #102 üzenetére

    "Ha azt nézzük a pénz sem más mint egy csereeszköz ami mögött van egy érték és egységes ezért nem alakulhat ki olyan, hogy valaki egy lovat kér egy kacsáért.
    "

    azért ez egy kicsit erős. nincs mögötte érték, csupán annyi, amennyit a bizalmunkkal megszavaznak egyesek. mögötte se arany se csirke. lovat meg igenis kérnek kacsáért, cimbora közel egy 3-as bmw-t adott a meganjáért a banknak ;]

    [ Szerkesztve ]

  • dabadab

    titán

    válasz #56573440 #103 üzenetére

    "azért ez egy kicsit erős. nincs mögötte érték"

    Hogy ne lenne, a nemzeti valuták mögött - erős egyszerűsítéssel - az ország GDP-je áll fedezetként (ami valós érték, ellenben pl. az arannyal).

    DRM is theft

  • bambano

    titán

    válasz dabadab #104 üzenetére

    ez egy parádés elmélet, de amíg a gdp-be beleszámít mindenféle fedezetlen banki termék értéke is, addig vannak kétségeim.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Penge_4

    veterán

    válasz The Seer #102 üzenetére

    "Nem véletlenül alakult ki a pénz, a cserekereskedelem egy halott dolog, nem is működött túl sokáig:
    Mert lassú, mert nehézkes, mert nem életképes nagy embertömegnél."

    Az egész cserekereskedelmet a hiány szülte, majd végül fejlődött, abból lett kezdetben az aranypénz, ezüstpénz, majd utána az arannyal fedezett papírpénz, majd végül a fedezetlen papírpénz és digitális pénz.

    De ez csak egy fejlődési folyamat. Viszont ugyanarról a tőről fakad. A hiányról. Régen nem volt meg a lehetőség, hogy mindenki magas életszínvonalon éljen: Tovább megyek: Arra sem volt meg a lehetőség, hogy egyáltalán mindenkinek jusson erőforrás az elemi szükségletek kielégítésére, mint víz, élelmiszer, gyógyszer, stb.

    Ilyenkor törvényszerűen kialakul valami értékmérő, ami végül fejlődik, végül a következő feltételeknek felel meg:
    - ritka (korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre)
    - tartós, értékálló
    - könnyen osztható és behelyettesíthető
    - kicsi, ellenálló és könnyen hordozható, tárolható
    - nem (vagy nehezen) hamisítható

    De akkor próbálom egyszerűsíteni a megértést: Képzeld el, hogy mindenkinek annyi pénze van a világon, mint Bill Gates-nek. Innentől már csak zavaró, negatív tényező lenne a pénz. A kínálati oldal azt mondaná: Egyszerűsítem a folyamatot, hogy levegyem a saját vállamról a munkát (ahogy ezt most is teszi*) és maximális hatékonyságra törekszem.

    A keresleti oldal pedig azt: Van belőle annyi, mint a szemét, ahogy másnak is, senki nem lopná el (ahogy nem nagyon látsz embereket, akik pl. kavicsokat halmoznának fel, mert tudják, hogy ha valamilyen okból szükségük van rá, akkor bármikor rendelkezésükre fog állni), ezért kényelmetlen, hogy magamnál kell hordanom, majd fizetnem vele, ahogy a kínálati oldalnak is kényelmetlen (akik szintén ugyanennyivel rendelkeznek), hogy többet gyűjtsenek belőle és tárolják valahol, bármilyen formában.

    * Az egész ott siklott ki, hogy mivel az egyik oldalon tömegek élnek a létminimum környékén vagy az alatt, a kínálati oldal úgy tudja a legjobban növelni a hatékonyságát, ha minél kevesebb pénzért, minél több munkára kényszeríti az embereket (a gépesítés még napjainkban hosszútávú befektetés, mert drága és egyszeri nagy kiadást igényel), illetve minél kevesebb emberrel végezteti el ugyanazt a munkát ugyanannyi pénzért, valamint spórol mindenen a munkakörülményeken, a munkavédelmen és így tovább.

    A másik oldalon viszont őrületes pazarlás, környezetszennyezés és rossz hatásfok van, csak azért, mert azok a területek senkit nem érdekelnek, mivel nem lehet belőlük pénzt csinálni, illetve hosszútávon fejtik ki negatív hatásukat. Vagyis felélik az erőforrásokat, rombolják a környezetet és majd az utánunk következő generációknak lesz tőle egyre rosszabb.

    Ellentétben ha holnap nem megy be dolgozni a buszvezető, akkor az emberek abban a pillanatban észlelni fogják, hogy hoppá, ez rossz. Ebből pedig egyenesen következik (mivel a buszvezető, aki szintén Bill Gates-i vagyonnal rendelkezik nem akar többé buszt vezetni), hogy létrejött egy megoldásra váró probléma. Hogyan oldjuk meg?

    Kezdetnek robot sofőrökkel, korszerűsített, high-tech közlekedéssel. A cél köré csoportosulnak az emberek. Senki nem a buszsofőrtől fogja várni a megoldást, aki kilépett, alakul majd egy elhivatottakból álló csoport, aki aköré összpontosul, hogy minél forradalmibbá tegye a közlekedést. A cél az lesz, hogy minél hatékonyabban, gyorsabban, biztonságosabban jussanak el az emberek A-ból B pontba.

    A szabadság és önkéntesség pedig egyben garantálja, hogy azok fognak ezzel foglalkozni, akik maximálisan célorientáltak. Nem kell senkit sem közvetlen, sem közvetett módon kényszeríteni arra, hogy "Te bizony innentől (tömeg)közlekedési eszközöket fogsz tervezni, építeni, gyártani és ebben segédkezni valamilyen módon, máskülönben munkanélküli, földönfutó, hajléktalan leszel és éhen halsz."

    (#104) dabadab: Kár, hogy egyrészt a GDP azt is méri, ha túl sok beteg ember van az adott országban, emiatt többet költenek kórházi ellátásra (ami nem éppen a jövőbeli produktivitást szolgálja, maximum nagyon kifacsart módon mondhatsz olyat, hogy a meggyógyított ember jobban tud majd dolgozni, mint a halott/beteg), másrészt annyi pénzt nyomtat az állam, amennyit akar, ez pedig nem feltétlenül fog konvergálni ahhoz, hogy ténylegesen mennyi erőforrása van az adott országnak. Mivel a végtelen, folyamatos növekedés nem tartható fenn.

  • szilard28

    aktív tag

    válasz Penge_4 #106 üzenetére

    A fejlett országokban semmiből sincs hiány és szinte mindenki jobb életszínvonalon él, mint 200 éve egy király. Mégsem szűnt meg a pénz, sőt ezekben az országokban a legerősebb a pénzrendszer.
    A fejletlen országokban meg a legtöbb ember nyomorog, és lényegében önellátó módon él, még pénzt sem lát, jó esetben megtermel annyi élelmiszert, hogy ne halljon éhen a családja. Ezekben az országokban a pénzrendszer is fejletlen.

    OFF
    A kurucokat betiltanák egyesek, mert uszító és európaiatlan, de a kommunista-anarchista eszméket és a társadalmi-gazdasági berendezkedés megdöntésére irányuló vágyakat szabadon lehet terjeszteni :)

  • Penge_4

    veterán

    válasz szilard28 #107 üzenetére

    A közgazdászlogika (jobban élünk, mint a király x éve) egy demagóg marhaság, ami azon alapul, hogy örülj a fejednek, hogy nyomorogsz és egyik napról a másikra élsz, mert körül vagy véve technológiával és még a rossz minőségű TB-s orvosi ellátás is jobb, mint mikor meghalhattál egy torokgyíkban vagy tüdőgyulladásban is (bár mondjuk manapság is, csak nem verik nagy dobra).

    A fejletlen országokban meg ott van a mondatodban az ok, hogy miért fejletlenek. Nem a pénzrendszer erőssége vagy gyengesége miatt, hanem azon egyszerű, már az őskorban felismert tény miatt, mert senki nem polihisztor. A parasztbácsi is sok mindenhez értett, de emiatt semmihez nem értett igazán jól. Az akkori idők információtechnológiájának fejletlensége miatt pedig kénytelen volt a saját tapasztalataira és anekdotikus bizonyítékokra támaszkodni, mert ezáltal volt segítve a saját és családja túlélése.

    Ha mindenki önmagára és szűk környezetére van utalva, akkor visszaugrunk a történelemben. Ezért mondtam, hogy az intelligencia a kulcsa mindennek. A felismerés képessége, hogy egymásra vagyunk utalva és ezt eltakarhatja a pénz, de attól még tény marad. Ebből pedig egyenesen következik, hogy minél több ember vesz részt egy gazdaság építésében, annál hatékonyabb lesz. Ezért hatékonyabb a főváros, mint a vidék és ezért hatékonyabbak az olyan államok, amik egyesültek egymással valamilyen szinten (USA vagy EU) és ezért lenne hatékonyabb a teljes globalizáció még ettől is.

    Van aki ehhez ért, van aki ahhoz. Minél több zseniális elmét kombinálsz, annál zseniálisabb lesz a végkifejlet. Egyszerű példával: Egy mesterszakács tudja, hogyan főzzön nagyon finomakat. Egy robotikával foglalkozó mérnök tudja, hogyan készítsen olyan robotokat, amik elvégeznek bizonyos feladatokat. Egy logisztikai mérnök tudja, hogyan lehet a leghatékonyabban eljuttatni a Föld bizonyos pontjaira az adott objektumo(ka)t. Ezek kombinációja (a teljesség igénye nélkül) pedig létrehozhat 7 milliárd olyan robotot, ami a lehető leghatékonyabban eljut minden család otthonába és ott majd úgy fog főzni, mint a legjobb mesterszakács.

  • tomazin

    veterán

    válasz szilard28 #107 üzenetére

    Erős a pénzrendszer.....igen, egészen addig, amíg be nem üt egy krach (a pénz mint megjelenési forma iránti bizalom elvész) és akkor majd az utcaseprők szedik össze a papírt az utcáról, mint volt már rá precedens kicsiny hazánkban is.

    Ok-okozat között is vannak különbségek...nem azért nyomorognak, mert gyenge a pénzrendszer.

  • dabadab

    titán

    válasz tomazin #109 üzenetére

    "amíg be nem üt egy krach (a pénz mint megjelenési forma iránti bizalom elvész)"

    Es mitol tortenne? Evezredek ota, rengeteg kulturaban hasznaltak es hasznalnak az emberek penzt, aztan megsem tortent ilyen soha. (A hiperinflacional sem a penzbe vetett bizalom veszett el, hanem a gazdasag roppant ossze, amiatt ertektelenedett el a penz, nem forditva.)

    DRM is theft

  • The Seer

    tag

    válasz tomazin #109 üzenetére

    Ilyen a történelem folyamán sosem történt, mármint hogy elvesztették a bizalmukat az adott pénzforma iránt. Infláció az történt és a hiperinfláció a gazdaság velejárója, a rendszer mondhatjuk úgy is, hogy szerves része.

    Kevered a fogalmakat.

    Ingyen notebook tartó #UPDATE: http://surl.hu/3D7d35

  • tomazin

    veterán

    válasz dabadab #110 üzenetére

    arra reflektáltam,h "erős a pénzrendszer"
    az, hogy mi az oka annak,h tönkremegy azt hiszem nem írtam oda, így ilyen formán nem értem válaszod.

    de a célom a hsz-el az volt,h a pénz önmagában semmit sem ér, mert egy darab papír(műanyag/bit/etc) és ha az emberek nem fogadják el a javakért cserébe (mint ahogy ez történt is), akkor...
    jelenleg mitől történhetne ilyen? pl. adósságspirál betzuhanása, nyersanyagok kimerülése

    @111:
    Ergo Te azt mondod,h az milyen jó,h a világ legnagyobb része nyomorba zuhan(mert ez a gazdaság szerves része)? és de megtörtént ld. fekete csütörtök és következményei (de ha azt mondod,h itthon tudtál a kis pengőddel fizetni valahol, akkor kérlek mutass egy forrást és akkor készséggel bevallom,h hiányosak az információim)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák