Új hozzászólás Aktív témák

  • Hi!King

    őstag

    válasz #54625216 #35 üzenetére

    "Akkor leírom mégegyszer, hátha ezúttal átjön: a legtöbb informatikai eszközt lehet ugyan tartalomgyártásra is használni, de ettől még egy platform fő profilja nem válik tartalomfejlesztővé, ahogy a célpiaca sem. Tehát, ahogy feljebb már leírtam: ez nem filozófiai, hanem üzleti definíció. "

    Attól, hogy megismétled a már megcáfolt állításodat, még nem lesz igaz. Az iPad Pro szériának például kimondottan célja a tartalomgyártás is.

    "Márpedig ha egy platform döntő felhasználási területe a tartalom fogyasztás, akkor a rendszert is ezen funkciók kiszolgálására fejlesztik, ergo a zártságából adódó előnyei, úgymint egyszerűség, biztonság, könnyű kezelhetőség lehetetlenülnének el, ha jogi eszközökkel beleavatkoznának a platform integritásába."

    Ezek az előnyök nem vesznek el, ha van alternatív, de továbbra ellenőrzött forrása az appoknak.

    "Ez az érvelés teljes nonszensz. Egy zárt rendszernél az alkalmazásbolt a teljes rendszer elválaszthatatlan része. Egy rendszer összetevőnek pedig nincs önálló piaca, mivel nem önálló termék. Az iPhone egy termék: van konkurenciája? Van. Az iOS egy platform. Van konkurenciája? Van. Az iOS appoknak van konkurenciájuk? Van. És így tovább. Tehát egyszerűen a monopólium tényállása nem áll meg, mert a piac fogalmát nem lehet önkényesen egyes rendszerösszetevőkre kiterjeszteni, hiszen onnantól bármilyen gyártó bármilyen terméke miatt monopólium pert lehetne indítani, hogy mondjuk a Whirlpool mosógépek mikrokontroller vezérlő kódjának a piacán a Whirlpool monopóliumot tart fenn. Teljes agyrém már maga a felvetés is."

    Mivel az alkalmazásboltban 3rd party appokat árulnak, ezért az önmagában egy piac. Inkább az az agyrém, hogy ez le van korlátozva egyetlen közvetítőre. Az, hogy létezik még egy másik alternatív platform, az ugyanolyan érvelés, mint ha azt mondanám, Windows helyett lehet másik oprendszert is használni.

    "Ez az egész mizéria az iOS alkalmazásbolt körül azért abszurd, mert olyan alapvető jogi normákat kérdőjeleznek meg, amire az egész jogrendszer és a gazdaság épül. Pl. a jogegyenlőség elvét. Ha ugyanis az iOS-be jogi eszközökkel más üzleti szereplők érdekében bele lehet barmolni, akkor minden létező zárt ökoszisztémát szét lehet verni, nem lehet arra hivatkozni, hogy a szabályozás csak az Apple-re érvényes, mert ha Apple, akkor vááá.
    Így ha elfogadjuk az Apple elleni érveket, akkor érdemes megnézni hogyan állnak meg mondjuk a játék konzolok esetében."

    Játékkonzolok esetében is megállná az érvelés a helyét, és joggal állná meg. Nem nyúlhatnának bele minden zárt platformba, a probléma az alkalmazásboltból fakad, amellyel monopóliumot építettek a platformra. Ha van egy speciális platformod, ahol vagy eleve nem árulnak 3rd party eladók semmit, max. te vásárolsz tőlük, és adod el sajátként, abba nem nyúlhatnának bele. Leginkább a kávég kapszulákhoz hasonlít a helyzet, ahol viszont csak X évig volt kizárólagossága a Nestlének. Érdemes erre is lefordítani, nem véletlen, és jogos elvárás, hogy más is gyárthat Nespresso rendszerű kapszulát.

    Szerk.:
    Konzoloknál egyébként az exluzív címekkel való bizniszelés is megérne egy jogi procedúrát.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák