Új hozzászólás Aktív témák

  • MageRG

    addikt

    válasz Penge_4 #99 üzenetére

    "Mert akkor egyszerűen arról volt szó, hogy átképezze magát, mert a munkaköre szűnt meg, de munkára szükség volt. Most viszont arról, hogy nem tudja, mert a gépek veszik el az ő munkáját."
    Hát ez marhára ismerős az ipari forradalom idejéről... egyszerűen más skillekre van már szükség a munkaerőpiacon, alap az élethosszig tartó tanulás.
    Amit írsz az a klasszikus, alacsony hozzáadott értékű fizikai munkára már régen igaz. (Pl. ezért is nyomorognak annyian Borsodban.)

    De még ha mindent robotok és AI-k csinálnak is, mindig lesz igény az emberi interakcióra. Lesz pincér, ügyfélszolgálatos, színész, író, stb...

    "What is bravery, without a dash of recklessness!"

  • Penge_4

    veterán

    válasz Centre #100 üzenetére

    "A valóság ezzel szemben az, hogy az össztársadalmi munka állandó marad a kapacitástöbbletet pedig új javak fogják felszívni."

    Az össztársadalmi munka nem maradhat ugyanannyi, mivel a munkaerő peak az ipari forradalom volt, amikor született egy rakás új munkahely, valamint akkora technológiai előrelépés volt, hogy egy jóléti korszak kezdődött. Ez a kettő kellett hozzá, egyik a másik nélkül nincs.

    "Aztán kenyér mellett elkezdett, sajtokat, füstölt húst, könyveket, hidakat, hajókat utakat szemüveget kádakat, összkonfortos lakásokat, textilt majd acélt, autót repülőt tankokat, számítógépet és okostelefont, űrsiklót és óceánjárókat gyártani, milliószámra dolgoznak tudósok, mérnökök miközben kenyérből nem kevesebb de több készül."

    Régen a (2 milliárdos összlétszámú) társadalom civilizált fele valóban kenyeret gyártott. De nem mint hivatásos pék, 80-100-120 nettóért. Hanem mint tanyán, búbos kemencében családjának élelmiszert előállító parasztember. Ennél fogva sokan akkor sem dolgoztak hagyományos értelemben vett munkát. Főleg nem a harmadik világ nagy része, akik teljesen nomád életet éltek (halászat, vadászat, gyűjtögetés).

    Hogy a gépesítés által megtermelt többletjavakat ne ingyen osszák, ezért a mezőgazdaságról átálltak ipari termelésre (még mindig emberi munkaerőről beszélünk), amivel elérték, hogy 8 óra munkából a "szerencsésebbek" megkerestek annyit, amennyiből megvették az élelmiszereket olyan helyen, ahol szintén 8 óra munkából kerestek meg annyit az eladók, amiből megvették az élelmiszereket és így tovább.

    Ennek volt pozitív oldala (fejlődés) és volt negatív (kivették az ember kezéből az önállóságnak először csak a lehetőségét, utána már a jogát is).

    A mostani helyzetet pedig részben az okozta, hogy azt hittük végtelen az olaj, földgáz, valamint minimális is ezek környezetre gyakorolt hatása, így majd örökké fog folytatódni a dolog.

    "csak az utóbbi 100 évben z egyetemet végzettek aránya 7-%ról 60 fölé emelkedett."

    Ezt hol olvastad? Ez szerintem még a skandináv országokra sem igaz. Itthon meg még divat is volt egy időben a diploma, meg is lett az eredménye. 2 normális végzettségűre jutott 5 büfészakos meg 3 olyan, akinek már a beiratkozás pillanatában borítékolható volt, hogy nem fog tudni elhelyezkedni a szakmájában, mert nincs annyi szakmabélire szükség (pl. egyiptológus, antropológus).

    "Az NGOk nem így működnek, de megértem hogy nem tudsz jobb példát."

    Mert Magyarországon nincs is igazán. A Greenpeace is azért fizet, hogy áll a sok fiatal az utcán és szólítgat le embereket, mint valami csöves, majd elismétli naponta 577 alkalommal ugyanazt a szar, betanult marketingdumát. Persze, hogy az 577 emberből maximum 5-10 fog adó 1%-kal támogatni vagy bármi egyebet, amiből neki jutaléka van.

    Ezek kívül a szervezet központjában szükség van titkárnőkre, HR-esre, marketingesre, takarítókra, tehát csupa olyan munkakörre, amik már most is léteznek.

    Az ilyen családsegítő, drogossegítő, nővédő szervezetekhez meg szociális munkások kellenek fizetett munkakörökbe. Meg ugyanilyen adó 1%-ot meg anyagi támogatást kolduló sitnyik jutalékos. Köszi, ha már koldulnom kell valamikor, akkor saját magamnak fogom tenni, nem valami civil szervezetnek, ahol a kuratóriumi tagok dőzsölnek a pénzből, amit én hangyaként gyűjtögettem.

    "Ezek közül egyik sem flanc, hanem olyan társadalmi szükséget, amiket jelenleg pénz hiányában nem tudunk kielégíteni."

    Igen, egyfelől erről van szó. Hiába lenne igény ingyen sörre, ha azt sem tudjuk pénz hiányában kielégíteni.
    A másik meg, hogy ennek nagy része ilyen öngerjesztő-önkioltó libikóka, mert nézzük reálisan.

    A gettó miért is van? Mert még egy nyamvadt fejlett ország határain belül sem vagyunk képesek mindenkinek relatív jólétet biztosítani. Mert még egy nyamvadt fejlett ország határain belül is inkább a GDP pörgetésével foglalkozunk, hogy a bankár, meg a politikus annyi pénzt keressen, amennyit nem tud megszámolni sem, miközben emberek kerülnek utcára, halnak meg, meg lesznek öngyilkosok, mert gyorsabb, mint az éhenhalás és méltóságteljesebb, mint a koldulás. Vagy menekülnek ki külföldre.

    A leányanyák nagy része is az alacsonyabb társadalmi rétegekből kerül ki, ahogy a nőverők is.

    A környezetvédelem meg ugyancsak részben pénz függvénye. Nagyon kevesen kockáztatnak lebukást, ha megéri nekik környezetbarát megoldásokat alkalmazni, újrahasznosítani és szakszerűen megsemmisíteni dolgokat.

    Tehát elérkeztünk oda, hogy ezeknek a felsorolt dolgoknak a nagy része pont a pénztelenségből eredeztethető és csak egy fennmaradó kis része (gettónál életérzés, nőverésnél hatalomvágy, környezetszennyezésnél mértéktelen kapzsiság) az, ami akkor is lenne, ha dubaj-i életszínvonalon élnénk.

  • Penge_4

    veterán

    válasz MageRG #101 üzenetére

    "Hát ez marhára ismerős az ipari forradalom idejéről... egyszerűen más skillekre van már szükség a munkaerőpiacon, alap az élethosszig tartó tanulás."

    Ez igaz, mindössze az arányokkal és a nagyságrendekkel van a baj. Szükségtelenné válik 1 000 000 munkahely, keletkezik helyette 10 000 új munkahely. Ez végtelenül leegyszerűsített példa, de ide még hozzá lehet venni, hogy az 1 000 000-ból nem vonhatunk ki 10 000-et, mert őket át kéne képezni, meg különben is nagy részük már elmúlt 35, ez HR-esnél egyet jelent a kukával (mármint most pályakezdőkről beszélünk egy adott szakterületen). Szóval mi a logikus lépés? A fiatal, egyetemista generációból válogassunk, mert azok még készségszinten megtanulják alkalmazni ezeket a dolgokat, az idősebbeknek meg már lassabb a felfogása, betegesebbek és hamarosan nyugdíjba is mennek.

    Ennyit az élethosszig tartó tanulásról.

    "Amit írsz az a klasszikus, alacsony hozzáadott értékű fizikai munkára már régen igaz. (Pl. ezért is nyomorognak annyian Borsodban.)"

    De azokból van a legtöbb. És azok is szaporodnak a legjobban.

    "De még ha mindent robotok és AI-k csinálnak is, mindig lesz igény az emberi interakcióra. Lesz pincér, ügyfélszolgálatos, színész, író, stb..."

    Megint olyan szakterületeket sorolsz fel, amik már a jelenben is léteznek és feltehetőleg csökkenni vagy stagnálni, nem pedig nőni fog a számuk. Mert éttermekben lehet interaktív étlap/itallap, ahol megrendelik az ételt/italt. Ezzel máris megspóroltak egy oda-vissza utat (ergo: csökkenthető a pincérek száma) a rendelésfelvételnél. Lehet, hogy nem R2D2 vagy C3PO fogja kivinni az ételt, de már egy csomó munkaerőt megspóroltak.

    Ügyfélszolgálat is rossz példa. Nem tudom észrevetted-e, hogy a legtöbb helyen már nincs porta/információs pult, hanem van egy terminál, ahol bepötyögöd, hogy milyen ügyben szeretnél ügyintézni, kapsz egy sorszámot és majd jelez felül, hogy mikor kerülsz sorra.

    A színésznél, írónál és a többinél pedig van a jéghegy csúcsa, amit látsz, hogy mennyire jövedelmező, van a közepe, akik még elkaristolnak valahogy és van az alja, a legnagyobb terjedelmű rész, akik lassan már egy tál ételért, térden csúszva könyörögnek a producernek meg a rendezőnek, hogy hadd lehessenek ők azok, akiknek megadatik egy 15 másodperces hírnév valami kis mellékszereplőként.

    Írónál is ugyanez. Van a magas szint, akik gennyesre keresik magukat, van a középszint, meg van az alsó szint.

    Ezek inkább a vállalkozói szférához hasonlítanak, mintsem a közalkalmazottihoz. Mert utóbbiban még a legalja is megkapja (most minden 4 órás meg feketéző mutyizástól tekintsük el) a minimálbért, míg ezeknél a legalja van, hogy örül, ha egy Magyarországon forgatott filmben statisztaként keres 10-15 ezret egy 30 napos periódus alatt. Nem, nem egy hónapban, mert utána még 10+ hónapig nem forgatnak itthon semmit ahova őt is beválogatják, szóval ennyi volt a jövedelme az adott időperiódusra.

  • Centre

    aktív tag

    válasz Penge_4 #102 üzenetére

    Ezekért a kommentekért karakterszámban fizetnek?:D:D Nyitnom kell egy sört, mielőtt nekilátnék.

Új hozzászólás Aktív témák