Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • P.H.

    senior tag

    válasz #06658560 #49 üzenetére

    A dolognak nyilván sok összetevője van, de példának itt egy több, mint 2 éves eset, amikor kiderült a dolog: [link] [link] (a plusz csavar a történetben az, hogy az Einstein@Home-nak akkoriban volt egy saját, kb. 700 gépből álló Opteron-alapú farmja az internetes elosztott számítás mellett, amely ezt a kódot futtatta).

    Továbbá, ha egy programot a gyártó lefordít úgy, hogy megadja, hogy pl. milyen utasításkészletet használhat, akkor a vásárló (és akár a gyártó) már nehezen vagy egyáltalán nem fogja tudni kideríteni (pl. visszafejtéssel vagy a CPU működésének nyomonkövetésével), hogy valóban használja-e a megadott direktívákat; mindössze annyit lát, hogy akár nagyságrendi különbség van a processzorok között, ami nagyban befolyásolhatja a beszerzéseket is. A dokumentációkban ez a megkülönböztetés biztosan nem szerepelt.

    Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

  • P.H.

    senior tag

    válasz #06658560 #51 üzenetére

    (A két link ugyanannak az esetnek a kétféle interpretálása és mivel a hozzászólások írója abban az időben a projekt aktív fejlesztője volt, nem kételkedem a hitelességében.)

    A kérdés, amit feltettél, jogos, pontosan ez a feladata a bíróságnak: megállapítani, hogy "mennyire kötelező neki minden termékre ugyanolyan jól megírni", vagy pedig ez a szándékos megkülönböztetés megengedhető a meglevő licenszszerződések mellett.

    Ebben a megvilágításban az "Igyekeznek úgy fejleszteni a programot hogy lehetőleg minél egyszerűbben minél több platformra lehessen fordítani." mondat szerepe is megnő: mivel itt eltérő CPU-architektúrákról és OS-ekről van szó (a programozási nyelv - pl. C és annak változatai - közös, tehát a szoftver-írón sem múlik 'semmi'), ilyen esetekben akár a fordítóválasztás esetében (mivel több ingyenes és még több, komoly összegeket felemésztő - és/vagy/de CPU-gyártóhoz köthető - alternatíva áll rendelkezésre) is fennáll-e az erőfölénnyel való visszaélés és az ebből következő piacszerzés.

    [ Szerkesztve ]

    Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

  • P.H.

    senior tag

    válasz #06658560 #53 üzenetére

    Ugyanabba a hibába esel, mint joghurt fórumtárs fentebb: nem arról van szó, hogy egy compiler olyan kódot fordít, amely olyan gépiutasításs-sorozatot jelent, amely csak egy CPU-családnak megfelelő (ilyen különbségek voltak pl. házon belül is pl. Willamette/Northwood és Prescott/Presler/Cedar Mill között is, nem is kicsi - esetenként 2x-es -, nem kell az AMD-hez menni).

    Bíróságra (megfelelő józan paraszti ésszel, jogi háttér és átgondolás után) nem azért megy akárki is, mert nem optimális a termékére a fordított program, hisz ezt csak ő tudja (adják is ki bőven a saját optimalization manual-aikat), hanem pl. azért, mert mondjuk valamely partner licenszeli az SSEx utasításkészletet, mégis egyes fordítók olyan kódot fordítanak, ami lekérdezi a programíró szándékától függetlenül a CPU-ból a gyártó nevét, és ha az nem megfelelő, akkor más kódot futtat (pl. nem SSE2-est, hiába írta ezt elő a programíró azt a fordítás során).
    És még ebbe sem lehetne(?) belekötni, ha az ilyenek konkrátan szerepelnek a dokumentációban, amit a fordító készítője mellékel a terméke mellé.

    IMHO információ arról, hogy a compiler-piac milyen összetételű, érdekes lenne képet kapni, de mivel a CPU-gyártók kínálnak a hozzájuk kötődő termékekhez megfelelő spec. profiler/optimalizáló cuccokat (pl. Intel VTune), valószínűleg jelentős szeletet képviselnek.

    [ Szerkesztve ]

    Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still ... ˙˙˙ Real Eyes Realize Real Lies ˙˙˙

Új hozzászólás Aktív témák