Új hozzászólás Aktív témák

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #46 üzenetére

    "Pl. nem használhatod AI betanításra, ha nem csak magán használatú az AI-d. Je, ez utóbbi nincs meghatározva... és ebből származik a gond."

    Nem hiszem el, hogy nem érted! Azért nincs benne meghatározva, mert embernél sem gond, ha csak "tanul belőle". Leírtad mi a gond: nem másolhatja le, nem adhatja el, nem közvetítheti nyilvánossághoz a _konkrét művet_! Ezt az AI sem csinálja! Tanul belőle, majd létrehoz egy _másik művet_, ez pedig sem az embernek, sem az AI-nak nem tilos, tehát az ilyen irányú jogi követelés értelmezhetetlen.

    A Youtube és a Spotify -meg a többi-, is csak azért volt hajlandó végül megegyezni a kiadókkal és a szerzőkkel -megjegyzem, 15 éves késéssel-, mert ott 1:1-ben használják fel a művet (ítt a vita tárgya ugye az volt, hogy valójában ők nem használják fel, mert csak a platformot biztosítják a feltöltésre, a szerzői jogsértést ezért nem ők, hanem a feltöltők követik el, és ez egyébként egy valid érvelés, más kérdés, hogy közben az említett platformok a reklámbevételeken hülyére keresik magukat, miközben olyan jogvédett művek miatt nézik az oldalt az emberek, melyekből az eredeti szerző sokáig egy fillért sem kapott). Tehát ebben az esetben az adott dalt -más szolgáltatás esetén irodalmi művet, filmet stb.-, konkrétan felhasználják, ami egyértelműen sérti a szerzői jogi törvényt!

    Az AI NEM EZT CSINÁLJA! Nem másol, nem adja el a z eredeti művet stb. Hanem létrehoz egy teljesen újat! Ez nem érted meg valamiért. Tehát mégegyszer: a tanulás, ihlet szerzés nem tiltott a szerzői jogban, nonszensz lenne!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • ddekany

    veterán

    válasz emelhu #49 üzenetére

    "Szóval ezek a 70 évre befagyasztott művek mit is védenek a zártságukkal?"

    Van egy pont, amikor az törvényeknek (az államnak) bele kell szólnia a dolgokba a köz érdekében. Azt én nem látom, hogy hol érdeke a köznek, hogy OpenAI/MS, Google, Entropic, és társai kicsit kevesebbet visszaadva nevelgessék határtalan (rém)álmaikat. Persze, ott az univerzális érv, hogy "de a kínaiak nem fogják nézni a szerzői jogokat"... OK, de akkor erről külön kell beszélni, hogy ez mennyire valós probléma, és hogy ennek oltárán mi mindent akarunk feláldozni.

    [ Szerkesztve ]

  • Vesa

    veterán

    válasz emelhu #49 üzenetére

    "És ugye mára a művek jogai csak elenyésző részben vannak magánszeméályek kezében,"

    A szerzői jog elidegeníthetetlen, az minden esetben kizárólag a szerzőt illeti meg. Amiről Te beszélsz, az egy adott mű terjesztési, kiadási jogát illeti. Pl. ha van egy dal amit írtál, annak szerzői joga minden esetben a tiéd marad. Viszont a hangfelvételt eladhatod egy kiadónak, terjesztésre. Azonban, ez a jog kizárólag adott felvételre vonatkozik, tehát, amennyiben abból a dalból készítesz egy másikat, ami annak ellenére, hogy szinte mindenben megegyezik az előzővel, új műnek minősül, és arra már nem vonatkozik a kiadói szerződés.

    A gond az, hogy szerzői jogdíjat ma már alig fizetnek. Korábban az értékesítéshez volt kötve, jól követhető volt a felhasználás. Ma viszont hiába van egy dalnak többszázmilliós megtekintése pl. youtube-on, a szerző abból alig lát pénzt. Ráadiót egyre kevesebben hallgatnak, TV-t egyre kevesebben néznek, a fiatalok már szinte semennyire sem, így már ez a szerzői bevétel is apad. Ezért állhat elő a helyzet, hogy egy dalszerző, akinek a dalát a fél világ énekli, a tizedét nem keresi annak, mint az előadó, aki viszont végig koncertezheti a bolygót, milliókért, de amiből a szerző már csak morzsákat fog látni.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #51 üzenetére

    Te vagy valami kevés paraméteres kötözködő AI vagy, vagy troll. Kismilliószor világosan leírtam, hogy tudom, hogy nem másol. Azt is, hogy egy ChatGPT vagy hasonló AI nem ember. Stb. Hagyjál már.

  • Vesa

    veterán

    válasz emelhu #49 üzenetére

    "én akarok profitálni! ha nem tehetem, mindenki pusztuljon!""

    Bocs, de ez a másik ostobaság! A szerző is megdolgozik a mű létrehozásával. Miért kéne neki karítatív módon éhen halni? Vagy inkább úgy teszem fel a kérdést, hogy miért kéne neki jobban éhen halni, mint mondjuk egy asztalosnak, aki a szintén munkával előállított asztalért pénzt kér?

    A másik: Nem azért van szerzői jogdíj amit leírsz, hanem mert a művekkel más is kereshet pénzt. Érted: valaki más munkáján egy lókötő gazdagodjon? Pl. írsz egy dalt, ami siekres. A Te értelmezésedben, ez nem munka, "magától jött létre", tehát eleve mit képzel a művész, hogy szeretne Ő is pont úgy mint más a munkájáért pénzt kapni? De még ez sem elég, mert azt mondod, nyugodtan nézze végig, ahogy egy tehetségtelen senki feltölti a dalát a csatornájára, amihez aztán beállítja a hirdetés megjelenítést, és voila...innentől Gipsz Jakab keresi a pénzt egy olyan dal feltöltésével, amiért nem Ő dolgozott meg, nem Ő írta.

    Ez pont az a marhaság, mint hogy az orvosnak kötelessége ingyen gyógyítani "mert felesküdött és különben is, ez az emberiség érdeke", a kultúra összes szereplője ingyen és bérmentve dolgozzon azért, hogy mások kulurálódhassanak, elvégre, ez is az "emberiség érdeke". NEM! Ezek pont olyan emberek mint Te vagy én, pont annyi munkát tesznek bele az alkotásba, mint amit más a saját munkájába. És ahogy nem várom el az asztalostól, hogy adja ingyen a széket amit készített "mert az az emberiség érdekét szolgálja", úgy azt sem várom el, hogy egy alkotóművész ingyen dolgozzon. A szerzői jogvédelem erről szól. Amit csak felerősített a digitális korszak és az ebből fakadó másolási, megosztási gyakorlat.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #54 üzenetére

    Ha értenéd, nem beszélnél hülyeségeket. Bocs de elengedtem a veled való társalgást. Hihetetlen, hogy ennyire nem megy át valakinek az infó... :U

    A tudomány a valóság költészete!

  • ddekany

    veterán

    Egyébként, kicsit abszurd, hogy ezeken rugózunk, miközben az OpenAI (és a másik kettő) nyíltan kimondott célja egy olyan dolog megteremtése, ami ha sikerül, akkor tán nem is lesz haszna embernek bármilyen művet előállítania, mert úgy is rosszabb, mint amit a mesterséges értelem alkot. Ennél jobban nehéz lenne elvenni a potenciális szerzők motivációját. Maradhat a rekreációs célú alkotás persze, de ott szerzői jogok nem túl érdekesek.

    Persze amíg ez nincs, addig fontos a mostani gond is.

    [ Szerkesztve ]

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #57 üzenetére

    Ez meg netto rettegés a jövőtől. Ugyanezt művelték a géprombolók az iparosodás kezdetén.
    Ez a fejlődés része, nyilván szabályozni kell és keretek közé kell szorítani mint minden mást, de önmagában soha nem vezet sehova az idő befagyasztása. Ma már nincs szükség kosárfonóra, mert a gép megcsinálja. Nem dől össze a világ, ezernyi más munka lett helyette. Minden eszköznek vannak jó és rossz felhasználási lehetőségei. Egy szimpla késsel embert ölhetsz, de szobrot is faraghatsz vele. Az atomenergiával lerombolhatsz egy várost, de elláthatod 15 másikkal egyetemben energiával is, hogy az ott élők kényelmesen élhessenek. Rajtunk múlik, hogyan használjuk fel a technológiát.

    Ráadásul egyelőre megjósolhatatlan, hogy hova fut ki a dolog.

    A tudomány a valóság költészete!

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #58 üzenetére

    Az technikai fejlődést nem igazán lehet megállítani (tervezetten...), de amúgy nincs olyan szabály sem, hogy egy szaros pár ezer éves faj/civilizáció minden kihívást megugrik. Addig jár a korsó a kútra... Az elcsépelt, végtelenszer megcáfolt gépromboló klisé meg ennyi idő után simán ciki. Amúgy ők (mint OpenAI) ijesztgetnek vele, hogy értelmesebb lesz minden embernél. Ha feltesszük, csak munkahipotézisként, hogy ez így lesz, akkor az egy elég "érdekes" szituáció... DE, én most csak szerzői jogi vonatkozását mondtam annak a jövőnek. Ugye pont ők tömik a fejlesztésükbe a könyveket meg weboldalakat is, szóval ha tudják eleget húzni az időt, akár tárgytalanná is válhat az egész vita... ;]

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #59 üzenetére

    Talán elcsépeltnek érzed, de a működési mechanizmusa ugyanaz. A kor akkori szintjén, abban a környezetben az iparosodás olyan változásokat hozott a társadalomban, amitől nem 1-2 ember tartott, hanem tömegek.
    Annak nincs sok jelentősége, hogy most egy művész érzi veszélyben a megélhetését, vagy akkoriban a kosárfonó, lovaskocsis, vagy bármi egyéb amit a gépesítés képes volt kiváltani. A lényeg ugyanaz. Rettegés attól, hogy a megszokott élete megváltozik.

    Egyébként ha már szerzői jog: én vigignéztem testközelből a 90-es években az internet terjedésével, azon belül is az mp3 megszületése miatt összeomló zenei piacot. Itthon még bilincsbe vert emberek plakátjaival is tele volt minden, mondván ez lopás, vége a világnak, mi lesz most a zenészekkel, előadókkal, kiadókkal. Volt olyan, hogy 10 éves gyereket akartak lecsukni egyetlen dal letorrentezéséért. Ennek is mi lett a vége? Ma az egész iparág függ az internettől, sőt, soha nem látott mértékben nőttek a lehetőségei a fiatal, tehetségeknek, akik így már nem voltak kitéve a régi rendszer kiskirályainak. A mai sztárok egye jelentős része az internetet használva lett sikeres, és már direkt osztják meg ingyen a dalaikat csak azért, hogy nyilvánossághoz tudjanak jutni. A kiadók is szépen rátelepültek a lehetőségekre, és ma nagyobb a profitjuk mint valaha. Volt értelme a 90-es évek rettegésének? Nem.

    Az AI sem lesz másként. Ahogy pl. a fordító programok fejlődnek, lefogadom, hogy 10 éven belül nem lesz szükség nyelvtanulásra, emrt realtime fordítók fognak megjelenni. Ez rengeteg segítséget fog jelenteni, mert azt az időt, amit ma nyelvtanulásra szán egy fiatal, fordíthatja hasznosabb tudás megszerzésére is. De lehetne még sorolni az AI mérhetetlen előnyeit már most is. Hátrányai is lesznek, de az nem az AI hibája lesz, hanem éppen a "csodálatos" emberé, aki majd rosszara használja adott esetben.

    Itt egy érdekes beszélgetés a témában.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #60 üzenetére

    Az eddig technikai vívmányok segítetek, hatékonyabbá tettek, miközben továbbra is szükség volt emberre. Amit ezek a cégek kítűztek (de nem tudjuk meg tudják-e csinálni), az kivált/levált. Először várhatóan pont az olyan területeken, mint ami itt a téma, de valójában ha megvan a valóban rugalmas, értő intelligencia, akkor nincs határ. Ha lesz ilyen, akkor olyan még soha sem volt a történelemben.

    Hogy attól kell félni, mire használják az emberek? Igen, ez is az egyik fő aggály. Pláne mert ahhoz nem is kell a "szuper intelligencia" szintet elérni sem. Arra pluszban jön az alignment probléma is, szóval ez nem vagy-vagy.

    Videó: Ismerem (vagy ezt, vagy a csávót). De érdemes meghallgatni az egész spektrumot. (Nyilván jellemzően nem magyarnyelvű riportműsorokból, hanem pl. amikor ezen a területen dolgozók leülnek vitatkozni.)

  • Vesa

    veterán

    válasz ddekany #61 üzenetére

    "Az eddig technikai vívmányok segítetek, hatékonyabbá tettek, miközben továbbra is szükség volt emberre."

    Akkor nézd vissza, mint gondoltak az emberek az iparosodás elején, vagy a robotizáció felfutásakor! Igen, pont azt, hogy innentől nem lesz szükség emberekre, mert majd minden megoldanak a gépek és a robotok. Abban a tekintetben persze igazuk volt, hogy a nulla hozzáadott értékű munkakörök száma drasztikusan lecsökkent -pl. szalagozó betanított munkás-, de összességében ma a nyugati világban nemhogy nincs munka, hanem éppen az a probléma, hogy hiány van munkaerőből. Mivel e folyamat csak átrendeződést hozott a munkaerőpiacon, nem pedig kiváltotta az embert, amitől a rettegők tartottak. Egy csomó dolgot, amitől a kor embere félt és rettegett, Te is napi szinten használsz mert azóta már természetessé vált.

    Az AI már most is ott van mindenhol. Nem vagy kellően tájékozott ha úgy tekintesz az AI-ra, ami majd csak jön hamarosan. Már régen itt van és remélem nem tőlem tudod meg, hogy Te is napi szinten hasnzálod az arra épülő eszközöket, szolgáltatásokat. Még ha ez nem is látszik, a háttérben már régen AI alapú megoldások futnak.

    Az AI is abban segít, hogy rendkívül hatékonnyá teszi az ember életét. Ha az AI megoldja a realtime kommunikációt a nyelvek között, az nagyon hatékony segítség lesz. Ha az AI képes lesz menedzselni a power gridet a világon egységes rendszerben, azzal az emberiség csak nyer, mert drasztikusan csökkenni fog az energiapazarlás. Ha az AI sokkal stabilabban, gyorsabban, és minimális hibalehetőség mellett lesz képes orvosi diagnózisok felállítására, az hasznos, mert javítja az EÜ ellátás minőségét és ez mindenki számára emeli az életminőséget. Lehetne sorolni.

    A tudomány a valóság költészete!

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #62 üzenetére

    "pont azt, hogy innentől nem lesz szükség emberekre, mert majd minden megoldanak a gépek és a robotok."

    Ha valakik ezt gondokták, ennyire fekete-fehéren, akkor ostobák. Hiszen nyilván a gépeket meg kell tervezni, le kell gyártani, üzemeltetni kell. Az OpenAI ill. Google (Larry Page) féle AI az nem erről szól. Az egy fontos töréspont, amikor valami leelőz értelemben. Tehát a reménységünk, hogy messzebb vannak mint hiszik, és nem tudják megcsinálni.

    És egyébként ők is tudják, hogy mennyire kockázatos ez. Publikáltak is ilyen témában nem egyszer. Viszont azt is tudják, hogy ha elértük a szükséges technikai szintet, akkor valaki megcsinálja, és akkor nekik(!) úgy van a legjobb esélyük, ha ők kontrollálják. Aztán lesz ami lesz. Így racionális amit tesznek, de az átlag ember naivsága döbbenetes. Hogy majd nem kell dolgozni, és kapod az UBI-t, stb. Mert a felső tizezred (vagy akárhányad) általában ezzel van elfoglalva, ugye. A technológia gyorsabban változik, mint az emberi természet.

    "Nem vagy kellően tájékozott ha úgy tekintesz az AI-ra, ami majd csak jön hamarosan."

    Ez az AI, nem az az AI, amire hajt az OpenAI és a Google. Ezek narrow AI-ok. Ezek még segédeszközök. Ha nem hiszel benne, hogy meg tudják csinálni amit akarnak, OK, ezt nem tudjuk. De akkor mond azt.

Új hozzászólás Aktív témák