Keresés

Aktív témák

  • Akheron

    senior tag

    Sziasztok :)

    Csak néhány gyors kérdésem lenne: Ubuntu 8.10 telepítésekor (a Desktop lemezről) lesz lehetőségem külön boot partíciót létrehozni a GRUB-nak, manuálisan megadott mérettel? Windows XP-re telepítenék, és szeretnék egy külön boot partíciót, ahol elhelyeznék később egy SystemRescueCd-t vagy valamilyen más helyreállító csomagot is.

    El tudom majd rejteni a GRUB beállításaival ezt a boot partíciót úgy, hogy ne lehessen elrontani Windows-ból? Tudom, hogy létezik ilyen lehetőség, illetve hogy alapból a Windows nem is látja a Linuxos partíciókat; csak nem tudom, hogy ez gyakorlatban több vagy kevesebb védettséget nyújt-e a partíciónak, ha valaki babrálni kezd a Windows lemezkezelőjével.

    Illetve, a GRUB-ot USB-meghajtóról indítva olyan furcsaságot tapasztaltam, hogy a parancssorban Tab-os kereséskor a GRUB minden meghajtótípusból 12 darabot jelzett ki, 0–11-ig. Ez valami hiba?

    (Egy Lenovo Ideapad S10e netbookról van szó; erre kezdek majd mindent frissen telepítgetni, ha megérkezett hozzá az új merevlemez.)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz sh4d0w #14085 üzenetére

    Köszi, közben sikerült is végrehajtani a telepítést. :) Eltartott egy darabig, mire kibogarásztam, hogy micsoda az a csatolási pont, és hogy miként érdemes particionálni a meghajtót. A GRUB-os multiboot is tökéletesen működik szerencsére.

    Tulajdonképpen egyetlen egy problémát tapasztaltam csak: nem akar csatlakozni az ethernet vezérlőn és kábelmodemen keresztül az internetre, miközben ennek elvileg magától mennie kellene. Egy darabig próbál csatlakozni, majd kiírja, hogy a kapcsolat megszakadt. Az a furcsa, hogy a Live CD-ről futtatva létrejött a kapcsolat gond nélkül. Eszembe jutott, hogy talán valami hardverkonfigurációs probléma lehet a háttérben, mert igazság szerint egy másik (optikai meghajtót tartalmazó) számítógépbe behelyezve telepítettem a merevlemezre az Ubuntut - lévén hogy a netbookban nincsen, és nem volt kéznél pendrive. Valóban előfordulhat, hogy hibásan konfigurálta a hálózati vezérlőt, mert a másik gépben másféle volt, vagy ilyesmi csak Windows alatt létezik? :B

    A másik gondom meg az, hogy úgy tűnik, nem tudok a képernyő fizikai méreténél nagyobb felbontást beállítani. :( Windows-ban ez úgy működött, hogy ha nagyobbat állítottam be, akkor görgette a képernyőt. Azért lenne fontos, mert a netbook kis felbontása miatt egyes párbeszédpanelek kilógnak a képernyőről. (Lehet, hogy kipróbálom a Netbook Remix-es összetevőket majd...)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Akheron #14132 üzenetére

    Na, közben sikerült megoldanom a csatlakozási problémát úgy ahogy. Egyáltalán nem volt eth0 eszköz; ez valószínűleg azért lehetett, mert korábban észlelte a telepítő a másik gép hálózati vezérlőjét. A Google-ben talált megoldás alapján kitöröltem az /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules fájlból a korábbi bejegyzést egy terminálból kiadott sudo gedit paranccsal. Meg letöltöttem vezeték nélküli hálózaton keresztül 280 MB-nyi frissítést ugyanabban a munkamenetben - lehet, hogy inkább ez volt, ami segített. :B

    Most viszont van egy olyan gondom, hogy nem tudom átírni az Ethernet vezérlő MAC-címét. Ha a Network Connections párbeszédpanelben szerkesztem, akkor a rendszer nem használja többé az adott kapcsolatot, hanem létrehoz egy újat. :( Ha meg a korábban említett fájlban írom át, akkor a rendszer új vezérlőként észleli és használja az Ethernet-vezérlőt, az eredeti MAC-címével. Azért lenne szükség az átírásra, mert ehhez a MAC-címhez regisztráltam a UPC-s netet, és elfelejtettem a tőlük kapott jelszavam.

    Tehát, tudja valaki, hogy miként adhatnék meg új MAC-címet? :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Akheron #14133 üzenetére

    A MAC-címes problémát is sikerült megoldani, úgy tűnik. :) Az alábbi parancsokat írtam az /etc/init.d/bootmisc.sh fájl végébe:

    sudo killall dhclient
    sudo killall dhclient3
    sudo ifconfig eth0 down
    sudo ifconfig eth0 hw ether [I]MAC-cím[/I]
    sudo ifconfig eth0 up
    sudo /sbin/dhclient
    sudo /sbin/dhclient3

    (Windows alatt mondjuk semmi trükközés nem kellett hozzá; elég volt átírni egyetlen paramétert a hardverkezelőben. :U)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Major Major #14137 üzenetére

    Igen, próbáltam azt is, de úgy tűnt, hogy az is csak ideiglenesen oldja meg a problémát. Letiltottam a Network Managerben a hálózatot, átírtam a MAC-et a macchangerrel, majd engedélyeztem ismét a hálózatot. Ekkor csatlakozott annak rendje és módja szerint, újraindítás után viszont a Network Manager "device is unmanaged"-ként mutatta a hálózati vezérlőt. :( Úgy rémlik, hogy a MAC is a régi volt, miután újraindítottam. Azt hiszem, úgy sikerült ismét kezeltté tennem a vezérlőt, hogy kitöröltem az /etc/network/interfaces fájlból a vezérlő adatait.

    Persze most már mindegy; a fenti megoldás szerencsére jól működik. :)

    De: tudtok esetleg valamilyen módot arra, hogy a felbontást a képernyő fizikai méreténél nagyobbra állítsam? Csak ideiglenesen volna szükség rá, amikor olyan párbeszédpanellel találom szembe magam, ami kilóg a netbook keskeny képernyőjéről. Úgy képzeltem ezt el, ahogyan a Windows XP-ben is működik: arra a területre görgeti az asztalt, ahol az egérmutató épp van. :)

    (Apropó, időközben Xubuntura váltottam. Eléggé teljesítményigényesnek tűnt a Gnome ezen a kis gépen, és sok helyet foglaltak el az ablakkeretek az eredeti témákkal.)

    [ Szerkesztve ]

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz rtom #14164 üzenetére

    Tulajdonképpen jó már nekem az Xfce-s felület sebessége. :) Amivel főleg gondom van jelenleg, az a böngészés. A Firefox 3 Windows alatt szélsebes; Ubuntuban viszont egészen kiábrándító élményt jelent számomra a használata. Kipróbáltam az Operát is, de az még lassabbnak tűnt, és az Epiphany is csak a Firefox-hoz hasonló teljesítményt nyújtott. :( Aztán a Flash-ek kezelése is rendkívül lassúnak hat, de erről gondolom nem elsősorban a böngésző tehet. Most így elsőre az Adobe szoftverét telepítettem, viszont lehet, hogy kipróbálom majd a többi lehetőséget is.

    Illetve szívesen kipróbálnám a Swiftfox-ot is, de nem találtam Atom processzorhoz írt változatot, és nem tudom, hogy a meglévők közül melyikkel lehet érdemes próbálkozni.

    Aztán a másik gondom az, hogy a párbeszédpanelek nagyon sok helyet foglalnak el (sok a térköz az egyes elemek között; ezen a kis képernyőn), de gondolom ezen sem igazán javítana a másik ablakkezelő.

    [ Szerkesztve ]

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    Nem szeretnék vitát indítani, de tudtok esetleg valamilyen megoldást, amivel a Xubuntut a Windows XP-nél gyorsabbá lehet tenni? :)

    Korábban javasolta valaki az LXDE asztali környezet telepítését az Xfce helyett, de nem tudom, hogy ez mennyit javítana a rendszer sebességén; tehát hogy például nem az-e a gond, hogy mindenféle fölösleges szolgáltatás fut a háttérben. Igazából ez az első Linux rendszerem, tehát nem igazán értek hozzá. Nem kimondottan az ablakkezelés teljesítményével van gondom, hanem úgy általában jóval lassabbnak és teljesítményigényesebbnek tűnik a rendszer. Windows alatt például gyakorlatilag alig kapcsol be a CPU-hűtő ventilátor; szinte bármilyen egyszerűbb feladatot szélsebesen végez a gép, különösebb töltögetés vagy belassulás nélkül. Xubuntuban meg olyan érzésem van, hogy még az alapvetőbb, egyszerű programok is megterhelik és lelassítják a rendszert. :(

    Eszembe jutott, hogy esetleg telepíthetném az Ubuntu Netbook Remix részét képező konfigurációs csomagot, ami elvileg a netbook-okhoz szabja a kernelt, vagy micsoda.* De nem tudom, hogy mennyi értelme van ennek, illetve mennyire tudnám eltávolítani később.

    Aztán az is megfordult a fejemben, hogy törölhetném a Xubunturól a Gnome-ot – ha jól tudom, az Xfce mellett a Gnome is fut benne valahogy. Csak nem igazán értem, hogy milyen következményei lennének ennek – láttam az Add/Remove programban, hogy sok alkalmazás Gnome-ra íródott, és ha jól gondolom, ezeket nem tudnám akkor használni.

    *Egy Lenovo S10e netbookot használok, amelyben 1,6 GHz-es Atom processzor található.

    [ Szerkesztve ]

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz Major Major #14208 üzenetére

    Köszi a tippet; lehet, hogy tényleg az alternate CD-t fogom használni. :)

    De hogyan viszonyul ez a lecsupaszítás a megszokott programok használatához? Az Add/Remove programban láttam, hogy sok alkalmazás mellett szerepel a Gnome vagy a KDE ikonja. Ez pontosan mit jelent? Azt, hogy az adott programhoz szükség van a teljes Gnome-ra vagy KDE-ra, és ha ezek nélküli rendszert használok, akkor a telepíthető programok száma drasztikusan leszűkül? Az ikonok ezt sugallják nekem, habár nem tűnik igazán logikusnak, mert a legtöbb program felülete látszólag csak néhány közönséges párbeszédpanelből áll.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Akheron

    senior tag

    válasz sh4d0w #14209 üzenetére

    Tulajdonképpen mi a különbség az asztali környezet és az ablakkezelő között? Annyi, hogy az asztali környezetek plusz funkcionalitást és konfigurációs alkalmazásokat is nyújtanak az ablakkezelés mellett? Egyes asztali környezetekről olvastam, hogy egy másik ablakkezelőn alapulnak – például hogy az LXDE régebben IceWM-et használt, jelenleg pedig Openbox-ot használ. De nem világos, hogy általánosságban igaz-e, hogy minden asztali környezet egy külön is használható ablakkezelőn alapul. Az Xfce-ről és a Gnome-ról például nem olvastam, hogy X vagy Y ablakkezelőjük van.

    Azt sem értem igazán, hogy ha például telepíteném külön az IceWM-et, amiről jókat olvastam, akkor milyen funkcionalitást kapnék, és milyet nem. :( A képek alapján teljes értékű dolognak tűnt, de elbizonytalanított, hogy az LXDE csak egy építőelemként használta.

    (Igazából a Netbook Remixből csak a ume-config-netbook csomagra gondoltam, ami elvileg az Atom-alapú netbookok hardvereihez szabott speciális összetevőket tartalmazza. Habár nem tudom, hogy ezt külön is lehet-e telepíteni; ennek még nem jártam utána. :) )

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

Aktív témák