Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stalker-2572

    addikt

    válasz aAron_ #10 üzenetére

    mit gondolsz a különböző bef. alapokról? (ezt másoktól is kérdezem)

    Mi a véleményed az autókról? :DDD Najó megpróbálok értelmes választ adni :D

    Vannak passzív és aktív alapok. A passzív alapba belehajigálnak mindenféle pénzügyi terméket, összeválogatott részvényeket, esetleg kötvényeket, esetleg még valami kutyafülét :) A lényege az h felültessenek minket világgazdaság hullámvasútjára és abban bízva h a világ hosszútávon előre halad (még ha a lakosság degenerálódik is közben ;] ) sok év múlva lesz sok pénzünk, mert ahogy nő a cégek profitja, mérete, úgy megy fel a belső értékük és a vele a részvények ára. Ez mind szép és jó, általában a unit-linked biztosításoknál is ezt szokták elsütni :DDD Az ötlet alapvetően nem rossz, csak végtelenül bugyuta.... mert egy válságban is csak venni akarnak. Japán tőzsde évtizedes távlatban simán esésben van, nem csoda h a lakosságra rá tudták sózni azt a rengeteg állami kötvényt, így most Japán a világ egyik legeladósodottabb országa :DDD..... és a világ (nyugdíj) megtakarításaink nagy része így kerül a tőzsdére :))
    Itt az a fontos, hogy az alap kövessen valamilyen mérvvadó indexet (SP500, DOW, FTSE, etc etc) mert akkor azzal a felelősség letudható. Ha 5%-al alulteljesítenek (ami a leggyakoribb) akkor még senki nem akar lelépni a pénzével, ha pedig felülteljesítenek 5%-al, akkor lehet a mellüket verni :)

    Aktívan kezelt alapnál pedig stratégia függő, hogy mi történik a pénzzel (nagyvonalakban ezt kötelesek elmondani :U) Van long/short equity, global makro, event driven, distressed, merger arbitrage és még egy halom egyéb alapelgondolás :U Itt gyakorlatilag teljes mértékben a cégre vagyunk bízva. Ha nem ismered a pontos stratégiát nem tudod mekkora a valós kockázata és a várható hozamot is csak saccolni tudod.

    Vannak nagyon jó alapok is, de az nem kis pénzű embereknek szól :)

    Magadnak mennyi pénzt érdemes így forgatni? :DDD
    Amíg ez a kérdés fenáll, semennyit, mert abból nem fog sok jó kisülni..... :DDD:DDD

    [ Szerkesztve ]

    All Black...

  • Stalker-2572

    addikt

    válasz aAron_ #10 üzenetére

    Ha befektetni akarsz jobban jársz ha városközpontban veszel egy mindig kiadható pofás lakást és kiadod egy német egyetemista kislánynak, aki nem hányja le a falat, nem töri össze a WC-t és nem gyújtja fel a kanapét :DDD Ja és nem utolsó sorban EUR-ban (vagy természetben ;] ;] ) fizet. Ezzel még az infláción is nyersz, ami az EU-ban 2% alatt van, nálunk pedig 6% körül és ez ugye előbb utóbb be fog épülni az árfolyamba is :DDD mert ugye Matolcsy hadat üzent a pénzügyi világnak és eldöntötte, hogy nem kell ide kamat, hogy a forint erős maradjon, elég ha keménynek tűnünk ;]
    Vagy vegyél földet, most az is elég olcsó, sokan várják h mikor árulják majd ezt is szét az országban, mert ha külföldiek rátehetik majd a tenyerüket, vélhetően fel fog menni a földek ára (főleg ha sikerül mégegyszer megjátszani 2008 szintű katasztrófát, amire minden esély megvan :U) Ja és támogatás is van rá! :)
    Hogyan tudsz kis kockázattal 10% netto hozamnál többet csinálni 1 év alatt? Sok pénzzel megnyílik pár új kapu, fillérekkel sehogy ;)

    [ Szerkesztve ]

    All Black...

  • Stalker-2572

    addikt

    válasz aAron_ #18 üzenetére

    Nagyon már nincs hova esnie az ingatlanáraknak, épp ez a jó benne. Meg ugye nem is cél eladni, egy kötvény esetében sem (ennyi erővel az is pont ugyanolyan illikvid) meg melyik fizet 10%-ot? :F

    gondolom azért nem hülye emberek ülnek ott
    Papíron nem lehetnek hülyék, különben nem lehetnének ott, más kérdés, hogy még okos emberek is képesek oltári nagy hülyeségeket csinálni :DDD ... De amúgy valszeg nem is zseniálisak, mert akkor nem húznák másnak az igáját ;)

    All Black...

  • Stalker-2572

    addikt

    válasz aAron_ #20 üzenetére

    Nem kell ide hitelezés, külföld zsebből megveszi az országot :DDD már el is kezdték... :U

    A kötvényhozamból vond még ki az inflációt és máris alig maradt valami... :U A kötvények alapesetben értékmegőrzésre jók, nem hozam generálásra. Akkor mán túl egyszerű lenne az élet! :U Lehet nagyobb a kamat, de A) vagy nagyobb inflációs környezetben B) nagyobb idegesség mellett, hogy most az adott ország / cég csődöl-e. Azért a pár %-ért meg ki a fene akar idegeskedni? :F

    Vidéken 16M-s lakást is ki lehet adni külföldi diákoknak 100k++-ért. Csak csillogjon-villogjon úgy, mint sarki fény. Egy barátom a házukat adta ki, 30M-nál sztem nem ér többet, 1050EUR
    Arról nem is beszélve h ha jelentős az infláció, akkor lakbért emelünk ;]

    Aki pedig a közös költséget is lusta befitzet(tet)ni :DDD az ne is egyék ;]

    [ Szerkesztve ]

    All Black...

  • Stalker-2572

    addikt

    válasz aAron_ #20 üzenetére

    Vaaagy, lehet Floridában is gondolkodni, rokon kint él, volt valami kondója ($40-50.000-ért adta el) és $800-at hozott neki... :U

    All Black...

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz aAron_ #23 üzenetére

    Nekem az egész tőzsde bubble feeling :D

    Mutogatni való hater díszpinty

  • Stalker-2572

    addikt

    válasz aAron_ #23 üzenetére

    Sok a kifogás :P
    Miért ne vennének itt ha máshol rosszabb a bérbeadási díj a vételárhoz képest?
    EUR-ban kell lakbért szedni és akkor nem kell annyi inflációval számolni.
    Nem mondom az életben sokminden múlik a szerencsén, de valahol mi magunk is vagyunk a szerencsénk kovácsai ;)

    All Black...

  • Stalker-2572

    addikt

    válasz aAron_ #30 üzenetére

    Ez így van, amikor nő a gazdaság és ennek fordítottja van, amikor recesszió van. Nevezhetjük tőketeremtésnek és megsemmisülésnek is.

    Ghoosty

    Akkor olyan szerződést kell írni, ami magában foglalja, hogy: "ha az albérlő nem egyenlíti ki a szerződésben megállapított havi fizetési kötelezettségét, az esedékes naptól számítva 30 napon belül, a szerződés automatikusan hatályát veszti és az albérlő köteles elhagyni a lakóingatlant vagy vállalja h megbaxxák"

    Ennyi :U

    Ha meg nagyon hülye, akkor bemész és zárat cseréltetsz. Annyira nem lesz barom h betörjön másnak a lakásába :F Akkor a kopók már elviszik tárgyalás nélkül is. :U Akinek ingyen élő albérlője van az = életképtelen :U

    [ Szerkesztve ]

    All Black...

  • Ghoosty

    őstag

    válasz aAron_ #36 üzenetére

    Teljesen mindegy ki a másik, csak az egyszerűség kedvéért tettem 2 szereplősre a teljes tőzsdét.
    A végén visszatértünk a kezdeti állapothoz. Azért veszített, mert 3 ért adott el és 4-ért vett. Én 3-ért vettem, 4-ért adtam el. Mondhatod, hogy ő nem veszített, mert 3 helyett 4 értékű részvénye van, de ahhoz, hogy azt realizálhassa, valakinek el kell adnia.
    Az árfolyam az én példámban is szépen növekedett 3-ról 4-re.

    Nem vagyok szakértő, de szerintem ezt a növekedést amire célzol a újonnan belépők (részvény kibocsátók és vásárlók egyaránt) generálják. Zárt rendszerben nem működhet, mert ahhoz valaminek pénzt kell generálnia. A kereskedés meg nem generál.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz aAron_ #40 üzenetére

    "...nem szabad önmagában azt nézni, hogy az árfolyam csak akkor emelkedik..."

    Ahhoz, hogy megtalálja a valódi okot, meg kell nézni, hogy önmagában mit okoz. Ilyen például statisztikában az indexálás. Megnézheted, hogy az árváltozásod önmagában mit hozott volna és a volumenváltozásod mit hozott volna önmagában.

    Jelen esetben arról szól a "vitánk" hogy a részvény kereskedés zérus összegű vagy sem. Akkor lennem nem zérus összegű, ha pl vennék 1000 ért egy részvényt, de valahogy kapok mellé 10 pénzt "kívülről".

    Az árfolyam pongyolán fogalmazva az adott napi kereskedés átlagára. Tehát, ha csökken akkor is veszik, csak az azt jelenti, hogy olcsóbban, mint előző nap. Hirtelen nem jut eszembe olyan dolog, hogy kereskedés nélkül változik az árfolyam.

    A vállalatok által termelt jövedelem csak közvetetten jelentkezik a tőzsdén. Ha megnézed az osztalék fizetés pillanatában mindig esik egyet a részvény árfolyama általában annyit, amennyi az osztalék.

    Az általad említett GDP növekedés meg simán lehet így is: (a számok a megtermelt GDP-t jelentik)

    2000
    A vállalat: 100
    B vállalat: 90
    C vállalat: 10

    2010
    A vállalat: 110
    B vállalat: 90
    C vállalat: megszűnt
    D vállalat: 10

    Itt egy 5%-os GDP növekedés történt. Egy új vállalat kezdett termelni új piacon, a többiek meg egy egymással osztozkodnak a régebbi piacokon. Tőzsdén meg hiába lett volna az enyém teljes A, B és C vállalat, nem nyernék az árfolyamon semmit. Pedig volt általános növekedés.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz aAron_ #42 üzenetére

    D nem létezett, így nem tudott volna venni Indexxel való kereskedés úgy emlékszem létezik, de részleteket nem tudok.

    "ez pont azért van, mert ilyenkor csökken a vállalat eddig termelt készpénze/tőkéje, így az értéke is"

    Igen is meg nem is. Azért csökken, mert már kisebb értéken kereskednek vele, de az tényleg azért van, mert csökken a tőkéje/pénze.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz aAron_ #44 üzenetére

    "ha zérus összegű lenne, akkor igazából nem is nagyon növekedhetne az árfolyam, ill csak pár. átlag növekedésnek 0-nak kéne lennie."

    Nagy a különbség, ha 1 cégről beszélünk, vagy egész piacról. Egy cég árfolyama mászhat össze vissza, mert mindig változik a jövedelem termelő képessége. Tehát ésszerű az árfolyam ingadozás. Akár meg is szűnhet. (Enron)
    Egész piacnál viszont anélkül is növekedhet az index, hogy megváltozna a már tőzsdén lévő cégek árfolyama. Mivel jönnek új feltörekvő cégek. (Google)

    Itt van az a pont ahol nem értünk egyet. Szerintem, ha nem lennének új belépők, nem is létezne az általad említett általános kismértékű növekedés.

    Szerintem van különbség a között, hogy D nem létezett, vagy 0 volt. Egyik esetben történt külső tőke bevonás, a másik esetben nem. Az egyik esetben tartalmazza a régi tőzsdei index, a másik esetben nem.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz aAron_ #49 üzenetére

    Apróságnak tűnik de fontos, hogy a tőzsdei kereskedési folyamat zérus összegű játék.

    "Zéró összegű az a játék, amelyben a játékosok csak egymás kárára növelhetik nyereségüket." [link]

    Mint a póker. Mindenki beszáll 1000 pénzel. Ha 4-en játszanak, akkor bármi is történik a végén senkinek se lehet 4000-nél több pénze.

    "zérus összegű", akkor az én logikám szerint ez azt jelenti, hogy a cégek nem növekednek."

    Akkor nem ugyanazt, növekedhet, de másik fél kárára. A vállalat 100-zalnő, B vállalat 100-zal csökken.

    Attól, hogy folyamatosan jönnek új játékosok és az ősznyeremény növekszik, és Béla mindig nyer, még nem változtat azon a tényen, hogy a póker zérus összegű játék.
    Attól, hogy nő a felhalmozott tőkemennyiség az új belépőknek köszönhetően, még a tőzsdei kereskedés zérus összegű játék marad.

    "tehát azt mondod, ha több pénzt vesznek ki, mint ammennyit beletesznek"

    Én ilyet nem állítottam, hanem pont az ellenkezőjét, csak annyit vehetsz ki, amennyit valaki más belerakott. Az árfolyam az csak egy statisztikailag kiszámított jelző szám a megkötött kereskedési ügyletek alapján. Most már megkérdezem, hogy tudod-e hogyan zajlik ténylegesen a kereskedés? Nekem úgy tűnik, hogy azt gondolod, hogy valami "varázslat" következtében az árfolyam változgat én meg mondhatom, hogy most veszek a részvényboltból, mert ott mindig van, de az vissza is veszi ha már nem kell.

    (#50) Stalker-2572

    Nézz már utána, mit jelent az, hogy zérus összegű játék, mert láthatóan nem vagy tisztában vele és azt gondolod, én nem értem. Közben amiket írogatsz, az független attól, hogy zérus összegű vagy sem. (Lásd Póker)

    Osztalék:
    A kereskedő vett 1000-ért 1 részvényt. Telik az idő és kiderül, hogy kb 50 a várható osztalék. Ennek hatására az árfolyam, ahogy közelítünk az osztalékfizetés időpontjához, úgy közelíti az 1050-et. Osztalék fizetés előtt eladja neked 1050-ért. Amikor megtörténik az osztalék fizetés. Te meg megkapod az 50 pénzed. De nem fogod tudni eladni a részvényt csak 1000-ért, mert senki nem lesz olyan hülye, hogy megvegye drágábban. Ő nyer a kereskedésen 50 pénzt, te veszítesz a kereskedésen 50 pénzt. De a befektetésed után kapsz 50 pénzt. Ergo a kereskedés zérus összegű volt, de mondhatod, hogy ez nem az, mert neked lett 50 pénzed. De ez nem a kereskedésből származik.
    Ebből nem tudom, honnan szedted, hogy 2x fizetik ki.

    "Leírtam, hogy azért esik az ár, MERT KÜLÖNBEN KOCKÁZAT NÉLKÜL LEHETNE PÉNZ CSINÁLNI;"

    Leírhatod még több smilyval is, de akkor sem azért esik az ár. Te is részvényboltban gondokozol, nem pedig abban, hogy egy egyenrangú másik kereskedőnek adod el a részvényt.

    "de ha megnézed, akkor ez az 1 napos esés kb másnapra el is veszik."

    Vagy nem. Ha mindig igaz lenne az állításod, akkor működne a kockázat nélküli pénz csinálás.

    Létezik a kockázat nélküli pénzcsinálás, arbirage-nak hívják.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz aAron_ #53 üzenetére

    "póker azért nem jó példa, mert abban nincs értékteremtés, képzeld el úgy, hogy a játékosok gyárak amelyek pénzt termelnek, teljesen más egyből a helyzet."

    Talán megtaláltam a logikádban a hibát. Ugyanis a gyárak nem a játékosok, hanem a zsetonok. Attól, hogy az egyik zseton osztódik, még a póker szabályai változatlanok maradnak.
    Másik megközelítés: A játékosok dolgoznak, ezért kapnak pénzt, így a következő estére megint van pénzük, így több pénzzel tudnak játszani, így nő a pot mértéke is. Ahogy a vállalatok se a tőzsdei kereskedésből származik a jövedelmük, de növekednek, úgy a pókereseknek se a pókerből származik a jövedelmük, mégis növekszik az eljátszott pénz.

    Nézd meg az előző hsz-ben az osztalékos példát:

    A kereskedési tevékenységből összesen nem keletkezett jövedelem, de keletkezett gazdasági tevékenységből. Ebből van pénz a magasabb árfolyamú részvények megvásárlására. Ameddig van ez a pótlólagos forrás, addig az látszik, hogy folyamatosan nő a gazdaság, mindenki növekszik, de ezt a növekedést nem a kereskedésből származó jövedelem generálja, hanem külső forrás.

    "honnan van a pénz az újabb részvényvásárlásra, drágább papírok megvételére? hát a gazdasági növekedésből, ezek lehetnek cégek, magánbefektetők, nyugdíjalapok, stb, stb."

    Meg is válaszoltad. Újabb szereplőktől.

    "egyszerűen nem értem, hogy miért gondolod még mindig azt, hogy "zérus összegű"."

    Én külön választom a kereskedési tevékenységet attól, hogy más forrásból származó jövedelem miatt képes valaki magas árfolyamon vásárolni.

    Indexeket nézegetni azért nem jó, mert amelyik vállalat az idő közben csődbe ment az értelemszerűen kikerült az indexből. Gondolom a Google benn van és 20 éve nem volt benn.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz aAron_ #55 üzenetére

    "ha egy vállalat részvényeinek 50%-a a tied, akkor amit a vállalalt gyárt azt 50%-ban te gyártod, 50%-ban a profit is a tied, hiszen az beépül a vállalatba, ha vesznek két traktort akkor abból az egyik a tied, és így tovább..."

    Igen, és osztalékként megkapsz, előbb utóbb, de ez a jövedelem megint nem a részvény kereskedésből származik, hanem befektetési tevékenységből.

    Attól, hogy 20 évig birtokolsz egy részvényt és a végén ugyanakkora az értéke, mint kezdetben, attól meg lehet neked nyereséged rajta, a kifizetett osztalék miatt, de ez a nyereség nem a kereskedésből származik.

    Pókeres hasonlatban onnantól, hogy osztódnak a zsetonok, összehasonlítható a tőzsdével, mert maga a birtoklása jövedelmet generál, ahogy a részvény birtoklása is. Folyamatosan nőni fog a pot, ahogy a gazdaság is növekszik, de a pókerezési tevékenységgel összességében senkinek sem lesz több pénze.

    Ha velem nem értesz egyet és tudsz angolul, olvasd el az általam linkelt professzor értekezését. Gondolom, csak ért a témához, ha már ez a szakterülete. Ha találsz hasonló színvonalú értekezést az ellenkezőjéről, szívesen elolvasom.

    (#58) Stalker-2572

    A póker esetében ez nem kérdés, hogy zérus összegű játék, mégis sokan megélnek belőle.
    A másik, hogy kereskedésen kívül a kifizetett osztalék is jövedelem, csak nem a kereskedésből származik.

    Neked is idemásolom:

    Ha velem nem értesz egyet és tudsz angolul, olvasd el az általam linkelt professzor értekezését. Gondolom, csak ért a témához, ha már ez a szakterülete. Ha találsz hasonló színvonalú értekezést az ellenkezőjéről, szívesen elolvasom.

    [ Szerkesztve ]

  • Stalker-2572

    addikt

    válasz aAron_ #66 üzenetére

    Persze, a Lockheed Martin tőzsdére lépése dönötte be az Enron-t, a Microsoft pedig a Lehman-t :DDD
    :C

    All Black...

  • Ghoosty

    őstag

    válasz aAron_ #74 üzenetére

    Ezt próbálom már magyarázni régóta, hogy attól hogy a kereskedés összesen 0 eredménnyel jár még nem jelenti azt, hogy a piac nem növekszik. (így nem látok ellentmondást)
    2 nagyon egyszerű példa:
    -Józsi elkezd tőzsdézni elveszíti a pénzét és öngyilkos lesz. Ezzel a piac növekedett Józsi pénzével, de közben a kereskedés során csak Józsi vesztére nyertek a többiek.
    -Alapítanak egy új céget: Ekkor az új cég értéke hozzáadódik a piachoz tehát növekszik, holott nem volt semmilyen kereskedés.

    Az okot, hogy akkor mégis miért kereskedik bárki is az értekezés ezen pontján találod:

    1.2.4 Trading is a pozitve zero-sum game

Új hozzászólás Aktív témák