Új hozzászólás Aktív témák

  • Imics13

    tag

    válasz Keddkem #6034 üzenetére

    Hi,

    Ez a mezőny beelőzése érdekes kifejezés, mert hát a Crocreate eddig is megvolt nekik (2 éve)... Persze a PTC-nek van a legjobb propagandája... "Megváltozik a gépészeti CAD világa" stb... :))

    Néhány éve egy picit jobban beleástam magam, hogy melyik szoftver merre veszi az „irányt”.
    Alapvetően két modellezési technológia ismert:
    1. Parametrikus, modelltörténet alapú, amit a PTC terjesztett el és ezért őneki tulajdonítják a kifejlesztését, de párhuzamosan más szoftverek is használták ezt csak kis hazánkban ismeretlenek voltak. Ekkor még „középkategória” nem volt, hisz Windows sem…
    2. Explicit direkt modellezés eszközei…

    Mind a két modellezésnek meg vannak voltak az előnyei és hátrányai. Valami oknál fogva a modelltörténet alapú (marketing, matematikai sajátosságok, stb…) rendszerek terjedtek el, ez lett a fő irányzat, néhány képviselő a teljesség igénye nélkül: Proe, Catia V5, NX (Unigraphics), Solid Edge, Solidworks, Autodesk Inventor…
    A „másik” oldalon ott volt a Cocreate (onespace designer), Autocad 3D, Keycreator. És új hírnöknek jött ide a Spaceclaim 2007-ben. Az a Mike Payne az első ember ott, aki a PTC-nél, majd a SW-nél is komoly pozíciót töltött be és ő ebben látja a „jövőt”.

    A modelltörténet alapú szoftverek nagyon rugalmatlanok voltak az idegen geometriák kezelésében ezt két féleképpen próbálták meg orvosolni:
    1. Alaksajátosság felismerő algoritmusokat fejlesztettek, amelyek megpróbálták visszaépíteni a modelltörténetet, napjainkra látszik, hogy ez zsákutca volt, lett. Egy bizonyos bonyolultsági fok után lehetetlen ezt megtenni és felesleges is…
    2. Direkt módosítási, szerkesztési eszközök jelentek meg kiegészítésként ezekbe a tervező rendszerekben, azzal a kikötéssel, hogy a módosítások beépülnek a modelltörténetbe. Ez az amit, most a Proe Flexible Modelingnek hív, de szerintem ez egy picit megtévesztő, mert ez inkább módosítás, mint modellezés az eredeti geometria felhasználásával. Ha azt nézem, hogy ezek az eszközök a SE V17-es verziójában jelentek meg, akkor nem mondanám, hogy nagyon előrébb tartana a PTC, sőt ami náluk új, azt én már régóta használom a lesajnált SE-ben… :C [link]

    A Spaceclaim megjelenésével meg lett mozgatva a cad-es világ 2007-ben, egyre nagyobb teret kezdtek kapni (ismertebbek lettek) a direkt modellezéssel operáló szoftverek, ezután beszélhetünk a szinkron technológiáról, ezután vásárolja meg a PTC a Cocreate-t, ezután jelenti be az Autodesk a Fusion-t…

    Van, aki bevásárlással és van, aki fejlesztéssel próbálta megvetni a lábát. A siemens fejlesztett, míg a PTC bevásárolt és megpróbálja beintegrálni a termékéibe. A Proe-t és a Cocreate-t nem lehet "összeolvasztani" vagy csak hatalmas energia árán, mert teljesen más nyelven írták, más geometriai magot használnak stb... Ezt jól tudja a PTC is ezért megmarad a két szoftver és egy közös platformon keresztül kommunikálnak, na ez a Creo...
    Más a helyzet a szinkronnal az valahol a modelltörténet alapú megoldás és a direkrt modellezés között van félúton, az az nem a klasszikus direkt modellezés, annál a paraméterek elhelyezésében is rugalmasabb.
    Itt van egy marketing „szagú” ismertető:
    [link]

    Célszerű ezeket fenntartásokkal kezelni!!!

    A Solid Edge oldaláról nézve lehetőségem van modelltörténet alapján modellezni, modelltörténet nélkül (szinkron) és a kettőt vegyesen is használhatom ugyanarra a modellre anélkül, hogy szoftvert váltanék, mint azt teszi a creo (vagy az autodesk) dobálva a modellt a parametric és a direct között. Egy szoftver, egy felhasználói felület, hasonló parancsok, több megoldás… Mikor melyik a jobb...

    Mind a két megoldásnak megvannak a célterületei és persze van olyan szegmens is, amik átfedik egymást például a célgép építés.

    Amikor sajtoló szerszámot tervezek, akkor a gyártandó alkatrészt csomószor módosítom a szinkron eszközeivel, teszek rá utólag paramétert, inteligenciát (főleg, ha idegen geometriát kapok), a szerszámfelek létrehozása, már modelltörténet alapon megy boole művelettel. Én ebben látom a rugalmasságot, de mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy neki mi a jó…

    A tapasztalatom az, hogy szinkron megkönnyítette a dolgom, rugalmasabban lehet vele a geometriát kezelni. Fejlesztők meg hagy versenyezzenek ez a dolguk, csak közben használható verziókat adjanak ki, ne marketing eszközöket!!!

    Üdv,

    www.solidedgest.wordpress.com

Új hozzászólás Aktív témák