Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz Alteran-IT #5 üzenetére

    Nagyon olcsó és megbízható itthon az internetelérés. Vannak kisebb foltok, ahol rosszabb, de azt is irigyelnék a világ 90%-ában, mert nekik drágábban van rosszabb vagy egyáltalán nincs. Csak nagyon el vannak tájolva az itthoni emberek, miközben aboszúlt tájékozatlanok és buták.

    Továbbra is azt látom, hogy egy pici buborékból akarod megmondani a tutit, mert azt hiszed okosabb vagy mindenkinél. Ez nem így van, hiszen még a facebooknál sem látsz távolabbra, hogy az a legutolsó szempont. Sem a nehézségek, sem a költségek terén nincsen semmi fogalmad arról, hogy milyen nehéz és drága lenne ilyen lefedettséget biztosítani más módon. Az, hogy neked nem kell internet mindenhol a te egyéni igényszinted. Közben viszont másoknak, az iparnak, kutatóknak, logisztikusoknak van rá igénye.

    Ha azt kérded, hogy Elon Musk vagy te vagy a hülye, hát szerintem nem Elon Musk és ezzel kb minden értelmes ember egyetért. Unalmas már ugyanezeket a butaságokat hallgatni minden egyes SpaceX vagy Tesla hírnél.

    [ Szerkesztve ]

  • kovi75k

    csendes tag

    válasz Alteran-IT #5 üzenetére

    Akkor számoljunk!

    Egy Falcon9 indítás 57 millió dollár, amivel 60 műholdat lőnek fel. Ez nagyjából azt jelenti, hogy egy műhold fellövése 1 millió dollár. A 12 ezer műhold esetén ez azt jelenti, hogy 12 milliárd dollár. Egy világméretű projektnél ez nem sok pénz.
    A kérdés az, hogy ebből a pénzből ki lehet-e építeni a világ minden négyzetméterére az internethálózatot. Kezdve a Szaharától, a Himaláján, az észak/déli sarkon keresztül mindenhová.
    Én azt gyanítom, hogy ebből az üvegszál költsége sem jön ki.

    Nemrég láttam egy dokumentumfilmet tengeri kábelfektetésről. Ha jól emlékszem Alaszka partmenti településeit kötötték be az internethálózatba. Elmondták, hogy azokon a településeken addig is volt net, de piszkosul lassú és iszonyatosan drága volt. Ugyebár ez USA és a XXI. században. Akkor milyen esélye van egy Afrika közepén fekvő szegény országnak.

    Musk célja, hogy mindenkihez eljuttassa a NET-et, ez kábellel nem megy, egyszerűen azért, mert egy világvégi településre nem fogja senkinek megépíteni az üvegszálas kábelt. (Néhány hete egy kábeles net-szolgáltatónál kérdeztem rá, hogy van-e rá lehetőség, hogy bevezessék egy sok lakásból álló társasházba a NET-et úgy, hogy a 10 méterre lévő szomszédos társasházba már be van kötve. A válasz az volt, hogy írjuk össze, hány lakónak kell, írjunk kérvényt a szolgáltatónak, és ők majd elbírálják, hogy megéri-e nekik ráfordítani több (!) 10 millió forintot. Így valószínűleg nem lesz.)

    Úgy tudom az árakat is úgy fogják megszabni, hogy mindenkinek elérhető legyen. Már a tesztfázisban is hangsúlyozták, hogy elsősorban olyanok jelentkezzenek, akik hátrányos térségből valók, vagyis nem a dúsgazdagok kiváltsága lesz csupán.

    Aztán jössz a környezetszennyezéssel. Nyilvánvaló, hogy a 200 fellövésnek van környezeti hatása. De vajon a fenti lefedettség kábelkiépítésének nincs? Már maga az üvegszál legyártása is környezetszennyező. Nem beszélve a fél világ feltúrásán át, erdők kiirtásáig.
    Aztán beszélhetünk az űrszemétről. Gondolom tudod, hogy olyan egyezmények vannak, amely szerint csak olyan fellövés történhet, ahol garantálják, hogy űrszemét nem marad fent.
    A műholdaknak életük bevégeztével vissza kell térniük a földre, ahol a légkörbe belépve elégnek. Ennek a SpaceX eleget tesz, az eddig fellőttek közül is a rosszak visszatértek és megsemmisültek. Erről folyamatosan tájékoztat a cég.
    Ha figyelemmel kiséred a SpaceX fellövéseit, akkor jól tudod, hogy ők aztán mindent igyekeznek újra hasznosítani.

    Csillagászok: igen, ez engem is zavar bár nem szoktam nézni az eget, mivel BP-ről nem látni semmit. A SpaceX viszont mindent megtesz a zavaró hatások kiküszöbölésére.

    És jelzem a fenti adatok 12 ezer műholdra vonatkoznak. Most tartunk úgy 700 műholdnál és a rendszer már most működőképes. Nem is értem mire kell 12 ezer.
    Valamint azt se feledjük, hogyha bejön a SpaceX StarShip projekje, akkor egy fellövéssel több műholdat tudnak pályára állítani, kisebb költséggel, és talán kisebb szennyezettséggel.

    És persze, ez akkor is egy üzlet marad. Musk azt mondja, hogy az igazi pénz a Starlinkben van és nem az elektromos autókban, vagy az űrkilövésekben. Állítólag ennek a bevételéből akarja finanszírozni a Mars projektjét. Tehát megéri neki.

    Ha abból indulsz ki hogy az emberek 90%-a hülye, akkor felesleges bármiről is beszélnünk, reménytelen vagy.

Új hozzászólás Aktív témák