Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kovi75k

    csendes tag

    válasz Alteran-IT #5 üzenetére

    Akkor számoljunk!

    Egy Falcon9 indítás 57 millió dollár, amivel 60 műholdat lőnek fel. Ez nagyjából azt jelenti, hogy egy műhold fellövése 1 millió dollár. A 12 ezer műhold esetén ez azt jelenti, hogy 12 milliárd dollár. Egy világméretű projektnél ez nem sok pénz.
    A kérdés az, hogy ebből a pénzből ki lehet-e építeni a világ minden négyzetméterére az internethálózatot. Kezdve a Szaharától, a Himaláján, az észak/déli sarkon keresztül mindenhová.
    Én azt gyanítom, hogy ebből az üvegszál költsége sem jön ki.

    Nemrég láttam egy dokumentumfilmet tengeri kábelfektetésről. Ha jól emlékszem Alaszka partmenti településeit kötötték be az internethálózatba. Elmondták, hogy azokon a településeken addig is volt net, de piszkosul lassú és iszonyatosan drága volt. Ugyebár ez USA és a XXI. században. Akkor milyen esélye van egy Afrika közepén fekvő szegény országnak.

    Musk célja, hogy mindenkihez eljuttassa a NET-et, ez kábellel nem megy, egyszerűen azért, mert egy világvégi településre nem fogja senkinek megépíteni az üvegszálas kábelt. (Néhány hete egy kábeles net-szolgáltatónál kérdeztem rá, hogy van-e rá lehetőség, hogy bevezessék egy sok lakásból álló társasházba a NET-et úgy, hogy a 10 méterre lévő szomszédos társasházba már be van kötve. A válasz az volt, hogy írjuk össze, hány lakónak kell, írjunk kérvényt a szolgáltatónak, és ők majd elbírálják, hogy megéri-e nekik ráfordítani több (!) 10 millió forintot. Így valószínűleg nem lesz.)

    Úgy tudom az árakat is úgy fogják megszabni, hogy mindenkinek elérhető legyen. Már a tesztfázisban is hangsúlyozták, hogy elsősorban olyanok jelentkezzenek, akik hátrányos térségből valók, vagyis nem a dúsgazdagok kiváltsága lesz csupán.

    Aztán jössz a környezetszennyezéssel. Nyilvánvaló, hogy a 200 fellövésnek van környezeti hatása. De vajon a fenti lefedettség kábelkiépítésének nincs? Már maga az üvegszál legyártása is környezetszennyező. Nem beszélve a fél világ feltúrásán át, erdők kiirtásáig.
    Aztán beszélhetünk az űrszemétről. Gondolom tudod, hogy olyan egyezmények vannak, amely szerint csak olyan fellövés történhet, ahol garantálják, hogy űrszemét nem marad fent.
    A műholdaknak életük bevégeztével vissza kell térniük a földre, ahol a légkörbe belépve elégnek. Ennek a SpaceX eleget tesz, az eddig fellőttek közül is a rosszak visszatértek és megsemmisültek. Erről folyamatosan tájékoztat a cég.
    Ha figyelemmel kiséred a SpaceX fellövéseit, akkor jól tudod, hogy ők aztán mindent igyekeznek újra hasznosítani.

    Csillagászok: igen, ez engem is zavar bár nem szoktam nézni az eget, mivel BP-ről nem látni semmit. A SpaceX viszont mindent megtesz a zavaró hatások kiküszöbölésére.

    És jelzem a fenti adatok 12 ezer műholdra vonatkoznak. Most tartunk úgy 700 műholdnál és a rendszer már most működőképes. Nem is értem mire kell 12 ezer.
    Valamint azt se feledjük, hogyha bejön a SpaceX StarShip projekje, akkor egy fellövéssel több műholdat tudnak pályára állítani, kisebb költséggel, és talán kisebb szennyezettséggel.

    És persze, ez akkor is egy üzlet marad. Musk azt mondja, hogy az igazi pénz a Starlinkben van és nem az elektromos autókban, vagy az űrkilövésekben. Állítólag ennek a bevételéből akarja finanszírozni a Mars projektjét. Tehát megéri neki.

    Ha abból indulsz ki hogy az emberek 90%-a hülye, akkor felesleges bármiről is beszélnünk, reménytelen vagy.

  • kovi75k

    csendes tag

    válasz Hieronymus #12 üzenetére

    Igen, volt olyan terv, hogy 30 ezer műhold legyen, de később módosítottak ezen, és változtattak a műholdak konstellációján, és így elég csak 4400 darab kommunikációs + 7500 darab átjátszó, vagyis így jön ki a 12 ezer.

    800 műhold elég az alapszolgáltatáshoz, ez már teljes lefedettséget jelent. Ha nem jelentene, akkor szakadozna a net, az meg nem elégséges az alapszolgáltatáshoz. Több műhold a kapcsolatok minőségéhez kell. (Ping, sebesség)

    A teljes projekt összköltségét 10 milliárd dollárra tervezik, és évente 30 milliárd bevételt terveznek. Vagyis egy éves bevételből le tudják cserélni az egészet akár többször is.

    A műholdak Ion meghajtást használnak. Ez nagyon gazdaságos. Pályára emelés után már minimális korrekcióra van szükség. Kezdetben nem is terveznek hosszabb üzemidőt öt évnél, mert a technológia fejlődésével úgyis cserélni akarták ezeket. A későbbiekben hosszabb élettartamot terveznek.

    Optika vs Starlink: Utánanéztél mennyibe kerül egy műholdas telefonhívás?
    A Starlink lényege, hogy bárhol elérhető, mindenki ugyanazzal a feltétellel, legyen az a Dél-Amerikai dzsungel, vagy a Góbi sivatag. És ne gyere megint a műholdas telefonnal, az a projekt egy katasztrófa lett, majdnem csődőt jelentett a cég.
    A horror használati költsége miatt, csak olyan helyen használják, ahol nincs más lehetőség. Talán egyetlen előnye, hogy nem kell hozzá tányérantenna, de megnézném, hogy milyen sebességet tud produkálni, szerintem még senkinek nem jutott eszébe, hogy hosszútávon azon netezzen. Na jó, talán neked.

    Afrika közepe: És ki fogja kiépíteni az 5G-t a szavanna közepén? Én nem azt mondtam, hogy afrikában mindenkinek szüksége lesz az internetre. De ha nem azt akarjuk, hogy „migránsok ellepjék” Európát, USA-t, akkor meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy fejlődjenek.
    Van, aki ez megérti és tenni is akar érte.

    Igen a gazdag amerikai egyénileg előfizet a Starlink szolgáltatásra, csak azért mert megteheti. De egy kis közösség megteheti, hogy EGY előfizetéssel, és egy kis helyi hálózattal megoldja a jó NET elérést sok embernek, viszonylag olcsón.

    Árak: ott ahol jelenleg nincs kiépített net és csak alternatív megoldásokkal lehet használni, annak a költsége a Starlink költségeinek sokszorosa. Az említett Alaszkai példában olyan internetköltségeket hallottam, hogy én is nehezen tudtam elhinni, hogy az hogy jön ki.

    Környezetszennyezés: Légyszi nézz utána milyen üzemanyagot használ a SpaceX. Már rég nem azt, amit 20-30 évvel ezelőtt, amitől már akkor meghalsz, ha közelébe mész.

    Űrszemét elégése: Én sosem mondtam, hogy ez a legtisztább megoldás. De ugye nem gondolod, hogy az üvegszálas kábel műanyag borításából kioldódó műanyagrészecskék nem okoznak problémát. Ugye nem gondolod, hogy az üvegszálat nem kell cserélni. Lehet, hogy nem 5-10 évente.

    Terroristák, maffia? Micsoda???????
    Pontosan ugyanúgy lehet felügyelni, mint a többi netet, erről a megfelelő szervek gondoskodnak, nyugodj meg.

  • kovi75k

    csendes tag

    válasz Tentalus #19 üzenetére

    Ugye ezek a százalékok a népességre vonatkoznak?
    Ha az emberek 93%-a városokban lakik, akkor a városokon kívül lakók közül senkinél sincs net.
    Na, ezekhez az emberekhez egyik szolgáltató sem fogja kiépíteni a netet, mert nekik ez egyszerűen nem éri meg.
    Ha csak 100 millió emberről beszélünk, akkor ennek 7%-a 700 ezer ember.
    Nem azt mondom, hogy per pillanatban ezek az emberek mind potenciális internetfelhasználók akarnak lenni, de a közeljövőt tekintve biztos.
    (És akkor ne csak 100 millió emberről beszéljünk)

    Nagyon sokan gondolják azt, hogy azért jönnek a migránsok, mert el akarják venni az Európaiak munkáját. Szerintem azért, mert jobb életet akarnak legyen ez egy alap internethozzáférési lehetőség. Ha ezt megkaphatnák helyben, akkor….

    3G, 4G, stb:
    Én nem értek hozzá (elnézést), de a szélessávú netnek szerintem semmi köze a 3G/4G/5G-hez. Biztos, hogy akik mobilnetet használnak azok nagyon örülnek a 3G-nek is.

    Tudod, amikor jött a 4G mennyi embertől hallóttam, hogy na végre gyorsabb lett a netje és végre használható, most az 5G-nél megint ezt hallom. Én nem tudom, mert mint mondtam nem használok mobilnetet.
    Biztos vagy benne, hogy az a 75% meg van elégedve a „csak” 3G-vel? Nekik nem jár több?

    És megkérdezem, te otthon mobilnetet (3G-t) használsz? Bizonyára türelmes vagy.

    Még valami, úgy tudom Musk azon felül, hogy le akarja fedni a földet szélessávú nettel, a későbbiekben ki akarja terjeszteni a világűrben is. Gondolom kezdetben a Hold, később ha a Mars kolonizációs tervei beválnak, akkor oda is. Természetesen a Mars esetén nem a földivel közös hálózat lenne, mert a válaszidő egy kicsit sok lenne, de egy helyi kommunikáció alapja lehet.
    Feltételezem senki nem gondolta azt, hogy a Föld után a Mars-ot is üvegszállal fedjék le.

  • kovi75k

    csendes tag

    Oh még valami.

    A cikk arról szól, hogy a Viasat a SpaceX-et hibáztatja.
    Leginkább azért, mert ha van egy mindent lefedő szélessávú internet lehetőség, legyen az üvegszál, műhold, stb akkor az gyökeresen megváltoztatja a felhasználók TV nézési szokásait. És feltételezhetőleg szerintük ez hatással lehet az ő bevételükre. Érdekes, hogy pont ezt nem hozták fel bűnként.

    Egyébként vannak más műholdas internetszolgáltatást tervezők. Pl.: OneWeb
    Közel hasonló mennyiségű műholdat terveznek pályára állítani. Mivel azok a cégek kevésbé hatékonyak db/kilövés tekintetében, így még szennyezőbbek, még költségesebbek lesznek és mégis megéri nekik.

  • kovi75k

    csendes tag

    válasz Hieronymus #24 üzenetére

    „Inkább ne. Ne öntsék a fejünkre a környezetszennyezésüket.”:
    Tudod, hogy a világ autós közlekedésének hány millió tonna CO2 kibocsátása van? Tudtad, hogy a teherhajók kibocsátása ennél jóval több?
    Tudtad, hogy az általad szupernek tartott internet energiaigénye egy kisebb országéval ér fel, amit ki kell termelni? Az nem zavar? Gondolom elhiszed, hogy a műholdak nincsenek rákötve a szénerőművekre?

    „..kis mértékben, de folyamatosan bukdácsolnak kijelölt pályájukon…”:
    „Az ionhajtómű űreszközök, főleg űrszondák meghajtására szolgáló eszköz, a legegyszerűbb és leggyakoribb elektromos hajtómű. … Ebből adódóan a hajtóanyagból igen kevés kell…” (Wiki)

    „Optikai hálózaton nem jár többlet költséggel országon belül”:
    Mondjuk energiaigénye azért csak van. És mielőtt azt gondolnád, hogy egyszer telepítenek egy üvegszálas rendszert és az az örökkévalóságig működik, akkor szerintem nézz utána milyen időközönként kell lecserélni az egész földi infrastruktúrát. Többnyire a technológiai fejlődés, valamint az amortizáció miatt. Én azt gyanítom, ha az üvegszál zord körülményeknek van kitéve akkor az sem örökéletű. Még, hogy nincsenek költségek!!!!
    Igen, 2004-ben még modemes netet használtam (rézkábel), majd ADSL, majd koax kábelt, majd üvegszált. 15 év alatt 4x cserélődött le alattam a rendszer.

    „Akkor már nem lesz érdekes a technika fejlődése?”:
    Mondjuk azért, mert egy új technológia a kezdeti időszakban fejlődik a legtöbbet. A műholdas internettechnológia gyerekcipőben jár. Lehetséges, hogy a 3-4. generációs műholdaknál már a legtöbb problémát megoldják.
    Ilyen probléma volt a fényszennyeződés. Az újabb műholdak más fényelnyelő bevonatot kaptak és úgy állítják be, hogy minél kevésbé zavarja a földi kilátást.

    „Csak szólók, hogy én nem írtam a műholdas telefonról.”:
    #12 „A Szaharában eddig elérhető műholdas internet. Európa minden pontja, amiből szabad kilátás van égre, legalább egy műholdas szolgáltatóval már le van fedve. Amerika is. Ezek a műholdak magasabban vannak Néhány darabbal fedik le a kontinenseket. Nagyságrenddel kevesebb költséggel és környezet szennyezéssel.”
    Nem tudom itt mire gondoltál, ha nem a műholdas telefonon lebonyolított internetes elérésre. Persze gondolhattál egy kommunikációs műholdas kapcsolatra is, 10 méter átmérőjű parabolaantennával. Ehhez képes a Starlink fél méteres parabolája és a set-top-box méretű vevőegysége hordozhatónak tűnik.

    „A starlink nem tud versenyezni az 5G-vel.”:
    Csak a 100%-os lefedettségben. Még BP területén belül is tudok olyan helyet (szabadtéri), ahol nincs mobil-lefedettség bizonyos szolgáltatóknál. Pedig hazánkban 99,9%-os lefedettség van állítólag.

    „Árak: ott ahol jelenleg nincs kiépített net és csak alternatív megoldásokkal lehet használni, annak a költsége a Starlink költségeinek sokszorosa. Ezt ki mondta?”:
    Olvasd el újra, ahol ezt írtam, odaírtam honnan van az infó.

    „Rajtad kívül senki sem írt az üzemanyag környezet szennyezéséról”:
    #12: „Annak a 200 fellövésnek, 200 műhold "égetés" lesz a vége. Erről neked sem kellene elfelejtkezned. Majd 200 új hold fellövése. Folyamatos környezetszennyezés.”

    „Ühüm. De ugye nem gondolod, hogy ez a probléma összevethető a műhold égetés környezetkárosítás mértékével…”:
    Ugye nem gondolod, hogy a szívószálak lebomlása nem okoz környezetszennyezést? Miért is akarják betiltani?

    „Ha centralizált az információ átvitel, akkor nem lesz jó a ping. Nem fogja használni az amerikai haderő”:
    Ugye viccelsz? Ugye tudod, hogy működik a GPS? Ugyanazokat a műholdakat használja a katonaság, mint a halandó emberek. Csak egy kapcsolót kell átbillenteni és a halandó emberek ki vannak zárva a rendszerből. (Ezért is telepít EU, Oroszország, Kína saját rendszert. Ez nem fáj? Itt is számos műhold kerül fel. Ezeknek mennyi az élettartalma?)
    Csak nem gondolod, hogy problémát okoz leválasztani egy katonai sávot?
    Egyébként honnan vetted ezt a katonaság dolgot. Én igyekszem tájékozódni, de eddig csak azt olvastam, hogy a katonaság csak teszteli, arról szó sincs, hogy a katonaság megbízásából építik ki.
    A katonaság jelenleg is megoldja a kommunikációját saját titkos műholdjain keresztül, amiről te azt sem tudod, hogy léteznek. Amíg nem volt Starlink, hogyan kommunikáltak?

    Nem is értem magam, miért próbállak meggyőzni bármiről is.
    De ha annyira zavarnak Musk tervei, biztos nagyon ki lehetsz akadva az elektromos autóktól, a napelemparkokhoz gyártott akkuközpontoktól, az űrkilövésnél használt újra felhasználható és nem mellesleg költséghatékony űreszközökről.
    Ezek alapján tényleg azt gondolod, hogy Musk nem tesz meg mindent azért, hogy szebb, jobb világban éljünk?

Új hozzászólás Aktív témák