Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz kovi75k #7 üzenetére

    Annyiból azért kiegészítenélek, hogy nem a legszegényebbek a célcsoport. Hosszú távon az biztos, hogy ők is profitálnak belőle, például a falunak közösen lesz internetkapcsolata, ami másképp nem lenne. 500$ beugró, 100$ havidíj nem a szegényeknek szól alapvetően, ellenben tanyára, világtól elzártabb vagy máshogyan nem lefedett területen nincs jobb jelenleg és nem is várható jobb.

    Viszont más alternatívákhoz képest olcsóbb, gyorsabb, jobb. A telefonos globális hálózat lassú és hangátvitelt tud szinte csak. A geostacionális műholdas szolgáltatások is csak egy-egy régiót fednek le, drágán és sokkal rosszabb paraméterek mellett.

    És akkor még ott van az a sok ezer repülő, ami közlekedik. Ott a sok ezer hajó, ami közlekedik. A hagyományos közúti szállításról nem is szólva. Ők is örömmel fognak fizetni ennyit. Manapság is morze kód szinten kommnikálnak az óceán felett lévő gépek a parti repterekkel, nekik is jól jön. Szóval simán el tudja adni a teljes kapacitását majd, nem kell csődtől félnie.

    A csillagászatos támában a legjobb és leghitelesebb összeállítás szerintem ez a videó. Nem hoaxokat és fudot terjeszt, hanem valós problémákat és a panszok jó részének félrevezetését is kifejti.

    Egy jópofa példa: a pár hónappal ezelőtti fekete lyukról készült felvétel és mérések eredményének kiértékelése 7 hónapot csúszott azért, mert az egyik világtól elzárt helyen lévő teleszkóptól nem tudták az időjárás miatt elhozni az adatokat. Mivel fizikailag kell elhozni, nincs olyan internetkapcsolat ott, amivel belátható időn belül át lehetett volna tölteni.

    [ Szerkesztve ]

  • Tentalus

    tag

    válasz kovi75k #7 üzenetére

    Nem vagyok biztos benne, hogy mindössze 1 millió dollárból kijön egy műhold, nagyságrendekkel több lesz az.
    Nem 12000 műholdról van szó, jelenleg épp úgy 30000 körül akarnak Musk-ék, és ezek élettartama úgy 6 év, tehát állandó költségekről van szó.

    Azon szerencsés? helyzetben vagyok, hogy van fogalmam néhány afrikai ország internet ellátottságáról, nem kell azt hinni,hogy nincs ott semmi. Gyakorlatilag minden faluban van internet , legtöbbször 3G!. A ping 100ms Budapestre, a Remote Desktop pl. jól megy.
    Az igaz,hogy a vadon, elhagyatott területeken vagy a falvak között akár nem nagyon van térerő, de ott ember sincs.
    Szóval nem az van, hogy imádkozva várják Musk műholdjait, hogyan legyen végre net, mert nem is láttak már olyat. Az is biztos, hogy havi 100$-ért nem is fog érdekelni senkit.

  • Chiller

    őstag

    válasz kovi75k #7 üzenetére

    Jelenleg 955 db műhold van a 44 és 52 °N fokok között. Elvileg ha jól tudom 1440-et akarnak erre az északi féltekei gömbcikkre, ami amúgy a teljes 180 fok mindössze 4.44%-a. A teljes Földre egyébként 12000 db van engedélyezve, további 30000 db "opcióval".

    A.) 955/1440 az már elég jó arány, közel 67% a mostani bétateszt állapotban.
    A megcélzott sebesség 50-150Mbit és 20-40ms késleltetés. Mostani tesztek szerint letöltésben hozza a 150Mbit környékét, feltöltésben 15-30Mbit elérhető, a késleltetés 40-50ms. Na igen, csak hát kb. pár száz ember lóghat rajta, azok sem 0-24-ben torrenteznek. Tegyük fel, 120M user cuppan rá a 12000 műholdra. Nem fog mindenki seed szervert üzemelni, de azért a stream, gaming, egyebek sokat esznek. 120M*30Mbit/12000=300GBit legyen az igény műholdanként. Szorozva legalább kettővel, elvégre nem az éterből veszi az adatot, hanem le és fel is kell a műholdnak sugározni. Tudtommal a műholdak is kommunikálnak egymással, de azt most ne számoljuk bele.
    Szóval 600GBit, 10-20ms (ugye a késleltetést is felezni kell) 120M usernél (2x) 550 kilométerre (szerver-műhold-user). Mindezt lehetőleg úgy hogy se egymást ne zavarják a műholdak (freki eltolás), se az egyéb rádiós cuccokat (mobil, stb) ne zavarják. Hát, sok szerencsét. Amúgy a 10.7-12.7 GHz, 13.85-14.5 GHz, 17.8-18.6 GHz, 18.8-19.3 GHz, 27.5-29.1 GHz, és 29.5-30 GHz sávokat engedélyezte a starlinknek az FCC.

    B.) Árazás: 99$/hónap. Nem olcsó, nyugaton persze nem túl drága, és ahol nincs más (hegytető, vízpart, sivatag, stb) végül is teljesen vállalható. Mikor lesz rentábilis? 12mrd dollár, ha 12M usert feltételezünk* (ekkora igény azért lazán meglehet világszerte), akkor 83 év. Hoppá. És akkor csak a fellövésről beszéltünk, no karbantartás, no server, no adatforgalom, pedig valahogy az adatokat el is kell küldeni, meg fogadni is. Lássuk akkor 120M userrel: 8.3 év, az már egészen vállalható, persze ismét: a szolgáltatás menet közben is rengeteg pénzt fog igényelni, elvégre amit a műhold forgalmaz a usernek, legalább ugyanannyit a szerver felé is fog...

    C.) Kérdés: Ha 4.44% 1440db, akkor mennyi a 100%? 32400. Kelleni fog az opciós +30000 darab. Legkésőbb a sávszél miatt biztosan. Azokkal együtt kicsit már más lesz a megtérülési matek... Persze az egyedi pálya miatt nem kell minden hosszúsági fokra műholdlánc, hanem kicsit eltolva, keresztbe mennek majd, az északi és déli sarkakat jobbára kihagyva. De a 12000-nél több fog kelleni.
    alt="" title=""

    Nem ellenkezem, csak épp ráértem, és számolgattam. Amúgy szerintem is nagy cucc lesz, elvégre kínaiak is lövik felfele a műholdjaikat (ők 6G-nek hívják, és 1TByte/secet terveznek műholdanként), és már az EU is belengette, hogy saját starlinket akar. Az más kérdés, hogy igényem személy szerint nincs arra, hogy még jobban szétsugározzanak, de hát ez van. :DDD

    * Ha a 6 éves élettartamot, és a szerverparkot/felsugárzást is figyelembe vesszük, akkor ilyen a matek:
    32.4mrd $ (műholdak) + 16mrd $ (szolgáltatás+szerver) szóval = ~ 50mrd $ / 6 év.
    Szóval 7128 $ / 6 évvel számolva 7 014 590 fix user felett lesz rentábilis.

    [ Szerkesztve ]

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz kovi75k #7 üzenetére

    Csak erre a hozzászólásodra.

    "Egy Falcon9 indítás 57 millió dollár, amivel 60 műholdat lőnek fel. Ez nagyjából azt jelenti, hogy egy műhold fellövése 1 millió dollár. A 12 ezer műhold esetén ez azt jelenti, hogy 12 milliárd dollár. Egy világméretű projektnél ez nem sok pénz."

    Csak kettő dologról felejtkeztél el.
    Ez a mennyiség nem fedi le a teljes Földet.
    Ez a mennyiség folyamatosan pótlásra szorul. Amint minimálisra fogy egy hold üzemanyaga megsemmisülő pályára állatják. A hold teljes tömege környezetszennyezéssé alakul át.
    Mennyi időt képes egy hold szolgálatban tölteni?
    Legyen 5 év. Ennyi időnként ki kell fizetniük a felhasználóknak azt 12 milliárd dollárt.
    "A kérdés az, hogy ebből a pénzből ki lehet-e építeni a világ minden négyzetméterére az internethálózatot. Kezdve a Szaharától, a Himaláján, az észak/déli sarkon keresztül mindenhová.
    Én azt gyanítom, hogy ebből az üvegszál költsége sem jön ki."

    A kérdés az, hogy miért rossz az összehasonlításod.
    Egyrészt a földi hálózatot nem kell öt évente teljesen lecserélni.
    Másrészt nem szükséges optikai hálózat mindenhova.
    A Szaharában eddig elérhető műholdas internet. Európa minden pontja, amiből szabad kilátás van égre, legalább egy műholdas szolgáltatóval már le van fedve. Amerika is. Ezek a műholdak magasabban vannak Néhány darabbal fedik le a kontinenseket. Nagyságrenddel kevesebb költséggel és környezet szennyezéssel.

    Ja, hogy az amerikai drónok irányítására nem alkalmasak ezek a holdak a magas ping okán, engem nem hat meg. Oldják meg kevesebb környezetszennyezéssel.

    "Nemrég láttam egy dokumentumfilmet tengeri kábelfektetésről. ..... Akkor milyen esélye van egy Afrika közepén fekvő szegény országnak."
    Az Afrika közepén lévő szegény országok jól el vannak a 4G majd 5G-vel. A StarLink előfizetést legfeljebb a gazdagok tudják majd megfizetni. Nem Musk fogja elhozni a felemelkedésüket.

    "Musk célja, hogy mindenkihez eljuttassa a NET-et, ez kábellel nem megy, egyszerűen azért, mert egy világvégi településre nem fogja senkinek megépíteni az üvegszálas kábelt."
    Ez egy kicsit demagóg mondat.
    A világvégére nem gigabites üvegszálas internet. Ez a műholdas szolgáltatás sem tudja ennek a sebességnek a töredékét sem.

    "Úgy tudom az árakat is úgy fogják megszabni, hogy mindenkinek elérhető legyen. Már a tesztfázisban is hangsúlyozták, hogy elsősorban olyanok jelentkezzenek, akik hátrányos térségből valók, vagyis nem a dúsgazdagok kiváltsága lesz csupán."

    Ja. A belépő 499 dollár amihez jelenleg havi 100 dollár előfizetés tartozik. ( A szociális csomag 80 dollár lesz talán.) 50 - 150 Megabit, amivel a közelébe sem érnek az általad emlegetett "üvegszálas" internetnek. Drága, de legalább lassú is.

    "Aztán jössz a környezetszennyezéssel. Nyilvánvaló, hogy a 200 fellövésnek van környezeti hatása. De vajon a fenti lefedettség kábelkiépítésének nincs? Már maga az üvegszál legyártása is környezetszennyező. Nem beszélve a fél világ feltúrásán át, erdők kiirtásáig."

    Az üvegszáltól továbbra sem tudunk elszakadni, na mindegy.
    Annak a 200 fellövésnek, 200 műhold "égetés" lesz a vége. Erről neked sem kellene elfelejtkezned. Majd 200 új hold fellövése. Folyamatos környezetszennyezés.
    Ha már az üvegszálnál maradunk mennyi évenként kell cseréni? Ja, hogy az üvegszál üzemanyaga nem fogy, nem rozsdásodik. Sőt a tenger vagy a föld alatt még a hőmérséklet ingadozás sem károsítja.
    Jé akkor, nincs számottevő fenntartási költsége, és rendszeresen sem kell újra telepíteni.

    "Aztán beszélhetünk az űrszemétről. Gondolom tudod, hogy olyan egyezmények vannak, amely szerint csak olyan fellövés történhet, ahol garantálják, hogy űrszemét nem marad fent.
    A műholdaknak életük bevégeztével vissza kell térniük a földre, ahol a légkörbe belépve elégnek. Ennek a SpaceX eleget tesz, az eddig fellőttek közül is a rosszak visszatértek és megsemmisültek. Erről folyamatosan tájékoztat a cég.

    Na látod, érted te.
    Akkor azt is érted, hogy minden műhold szétégése közben nem tűnik el az enyészetben nyomtalanul. Az éghető anyagok egy része oxidálódik és részecske méretű szennyezést okoz. A maradék műhold nagyobb méretű darabokra esik szét. Az oxidációs folyamatok okán a műhold eredeti tömegénél nagyobb mennyiségű szennyezést tol felülről a fejünkre. Úgy, hogy nekünk ebből semmi hasznunk sem lesz.
    Ezekkel az árakkal nem lesz versenyképes Európában, de megkapjuk a környezetszennyezést.

    "Állítólag ennek a bevételéből akarja finanszírozni a Mars projektjét. Tehát megéri neki."
    Mármint a szegény afrikaiak fogják kifizetni a Musk költségeit?
    Hát nem szociálisan támogatott netet fognak kapni?

    Persze van ennek a szolgáltatásnak fizetőképes piaca.
    Terroristák, maffiák és állami valamint katonai szervezetek, mivel nehéz lesz lehallgatni/megfigyelni a végpontok közötti kommunikációt.
    Mondanám, hogy az üzleti világ, de az üvegszál sebességével képtelen felvenni a versenyt a műholdas hálózat.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Tentalus

    tag

    válasz kovi75k #14 üzenetére

    Sokan hiszik itt a fórumban, hogy az egész világ csak Musk műholdjaira vár, ehhez képest így áll most a 3G lefedettség a világban:

    In 2019, 93% of the global population was covered by a mobile broadband signal. In Sub-Saharan Africa, 3G coverage expanded to 75% compared to 63% in 2017, while 4G doubled to nearly 50% compared to 2017.

    Szóval, ki is fogja használni a műholdas netet? Lassan tényleg elhiszem, hogy tényleg katonai drónoknak kell az egész...

  • Diabolis

    tag

    válasz kovi75k #20 üzenetére

    Egy észrevétel a "sokgédhez":

    "Tudod, amikor jött a 4G mennyi embertől hallóttam, hogy na végre gyorsabb lett a netje és végre használható, most az 5G-nél megint ezt hallom. Én nem tudom, mert mint mondtam nem használok mobilnetet."

    Valamikor Te is 28k-s modemet használhattál. Persze, ment rajta a google, a freemail, és a Trónbitorló.
    Majd kevés lett, váltottál mondjuk ADSL-re. Utána megabitesre. De az is kevés lett.
    A weblapok adattartalma egyre több, ma már egy banner akkora mint régen egy komplett weblap. Így ami régen 4kbyte volt, az ma 4 mega. Pedig a tartalom ugyanaz.

    A mobilnettel pontosan ez a helyzet. Én járok vidéken, és bizony megnyitni egy céges weblapot nem 2 másodperc. Van amikor 30-40 másodperc. Ez 5 oldalnál már másfél perc.

    Ha beülsz a volán mögé, és azt érzed otthon vagy, ne gondolkodj, vedd meg! De ha leparkoltál vele és nem nézel vissza rá, rossz autót vettél.

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz kovi75k #14 üzenetére

    "Vagyis egy éves bevételből le tudják cserélni az egészet akár többször is."

    Inkább ne. Ne öntsék a fejünkre a környezetszennyezésüket.
    Ebből az is látszik, hogy extra profitra törekszenek. Ez önmagában nem baj, de miért kell belemagyarázni a szociális gondoskodást. A 100 dolláros netet még csoportban sem képesek kifizetni az elmaradott területeken.

    "A műholdak Ion meghajtást használnak. Ez nagyon gazdaságos. Pályára emelés után már minimális korrekcióra van szükség."

    Mivel a műholdakra nem csak a Föld gravitációja hat, kis mértékben, de folyamatosan bukdácsolnak kijelölt pályájukon. Ezt folyamatosan kell korrigálni. Nem késhetnek, nem siethetnek és csak nagyon kis mértékben térhetnek el az elméleti pályától. A műsorszóró holdak esetében, ha jól emlékszem 5 köbkilométeres területen belül mozoghatnak a holdak.

    "Kezdetben nem is terveznek hosszabb üzemidőt öt évnél, mert a technológia fejlődésével úgyis cserélni akarták ezeket. A későbbiekben hosszabb élettartamot terveznek."

    Miért?
    Akkor már nem lesz érdekes a technika fejlődése?

    "Optika vs Starlink: Utánanéztél mennyibe kerül egy műholdas telefonhívás?"

    ??? Nagyjából van elképzelésem, de ennek nincs köze az optikai hálózathoz.
    Optikai hálózaton nem jár többlet költséggel országon belül. A modernebb üzenetküldő rendszerek a bolygón belül.
    van egy német cég, amelyik Afrikában lízingel telefon/notebook szolár töltő állomást. Elektromos hálózat sok helyen nincs kiépítve, telefon lefedettség van. Valahogy tölteniük kell az eszközeiket. A számunkra csak kicsit drága töltőket hosszú futamidejű lízinggel tudják csak megvásárolni. Nekik a starlinkből csak a reklámok és a környezetszennyezés fog jutni.

    "A Starlink lényege, hogy bárhol elérhető, mindenki ugyanazzal a feltétellel,..."

    Ez két szempontból nem igaz. A Föld, Nap és egy adott műhold rendszeresen kerül olyan pozícióba, ahol nincs energia ellátása a műholdnak. Ott spórolósra veszik az energiahasználatot. Csak akkor lehet kommunikáció, ha sok az előfizető egy területen.
    A bangladesi sörhasú árvák, annak örülnek ha enni kapnak. Még kalákában sincs pénzül egy előfizetésre.
    A közelünkben volt néhány éve egy találkozójuk. Hiába élnek felénk évek óta az onnan menekültek, egyetlen kövér vagy túlsúlyos sem volt köztük.

    "És ne gyere megint a műholdas telefonnal, az a projekt egy katasztrófa lett, majdnem csődőt jelentett a cég."
    Csak szólók, hogy én nem írtam a műholdas telefonról. Én a műholdas internetről írtam. Kevesen akarnak a Góbi sivatagban macskás videókat nézni. De nekik eddig volt rá lehetőségük. Ezen a területen a magasabb ping bevállalható. Nem kell hozzá starlink.

    "Afrika közepe: És ki fogja kiépíteni az 5G-t a szavanna közepén?"

    A 4G miért nem jó?
    A starlink nem tud versenyezni az 5G-vel. Nem értem miért kevered ide ezt a dolgot.

    "Árak: ott ahol jelenleg nincs kiépített net és csak alternatív megoldásokkal lehet használni, annak a költsége a Starlink költségeinek sokszorosa."

    Ezt ki mondta?

    "Környezetszennyezés: Légyszi nézz utána milyen üzemanyagot használ a SpaceX."
    Rajtad kívül senki sem írt az üzemanyag környezet szennyezéséról. Az csak töredéke a felbocsájtási szennyezésének és jelentéktelen a műhold megsemmisülésének szennyezéséhez képest.

    "Űrszemét elégése: Én sosem mondtam, hogy ez a legtisztább megoldás."
    Még szerencse.

    "e ugye nem gondolod, hogy az üvegszálas kábel műanyag borításából kioldódó műanyagrészecskék nem okoznak problémát."

    Ühüm. De ugye nem gondolod, hogy ez a probléma összevethető a műhold égetés környezetkárosítás mértékével.
    De nyugodtam számolhatsz. Egy műhold, öt évente 227-260kg veszélye hulladék, szétszórva a légkörbe.
    A műanyag boritásból meg nem oldódik semmi. Ha oldódna, gyorsan fogyna el. A borításról képes a gyártásközben rákerült szennyeződés oldódni. A kültéri használtra gyártott kábelek borítása évtizedekig képes kitartani. És nem kell 5 évenként a teljes kábelt "szétégetni".
    Amúgy szép próbálkozás a terelésre.

    "Pontosan ugyanúgy lehet felügyelni, mint a többi netet,"
    Ha centralizált az információ átvitel, akkor nem lesz jó a ping. Nem fogja használni az amerikai haderő, mint a szolgáltatás legnagyobb megrendelője, Ja és az kommunikációjukat naplózni sem fogják hagyni.
    Amíg a "földi" szolgáltatók bázispontjaihoz fizikailag könnyen hozzá lehet férni, a műholdak esetében lehet próbálkozni csak nem lesz olcsó a lehallgatáshoz kitelepülni. :DDD

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog (1)

    válasz kovi75k #26 üzenetére

    "„Inkább ne. Ne öntsék a fejünkre a környezetszennyezésüket.”:
    Tudod, hogy a világ autós közlekedésének hány millió tonna CO2 kibocsátása van? Tudtad, hogy a teherhajók kibocsátása ennél jóval több?"

    De ez nem ad alapot a Föld további szennyezésére.
    Ha ez a szennyezés kiváltaná a járművek okozta környezetkárosítást, akkor lenne értelme a gondolkodásnak és számolgatásnak.

    A gondolkodásod helytelenségét egy példával tudom szemléltetni.
    Ha téged megvert valaki és odamegyek hozzád és kettőt rúgok beléd, akkor helytelen az az érvelésem, hogy az én verésem nyomában sincs azéval, aki előszörmegvert téged.

    Egy környezetszennyezés nem alapozza meg egy másik környezetszennyezés jogosságát vagy elfogadhatóságát.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Derrewyn

    senior tag

    válasz kovi75k #20 üzenetére

    "Ha csak 100 millió emberről beszélünk, akkor ennek 7%-a 700 ezer ember."

    7 millió lesz az. Nem kicsit bökte a szememet. :DDD

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz kovi75k #7 üzenetére

    Nem vagyok biztos abban, hogy meg fog terulni neki ez az uzlet. A fizetokepes kereslet az alternativak miatt eleg alacsony es az 5G hatasa meg nem is latszik, ami onmagaban komoly konkurenciat fog jelenteni az vezetekes ISP-knek.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

Új hozzászólás Aktív témák