Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DRB

    senior tag

    válasz Narxis #16 üzenetére

    Csak nézz körül a világban alaposan, és láthatod mire megy ki játék. Természetesen lehet, hogy most itt egy kivételt látunk, de az általam kiemelt mondatból eléggé más jön le.

    (#12) Atocha:

    "Kb. annyival járnak előttünk a demokráciában, mint mi a..."

    E mondat után azt hiszem Neked felesleges válaszolnom, elnézést.

    (#17) vanye:
    Hagyjuk már ezt troll szöveget, a vélemény az már trollkodás? Egyébként, mert nem tudok(vagy más, akár te is) konkrét példát valamire akkor az már lehetetlen? Tény, hogy elfelejtetem odaírni, hogy "szerintem", bocsi.

    [ Szerkesztve ]

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz Narxis #7 üzenetére

    Kedves Narxis!

    Látszik, hogy nem a gyógyszeriparban dolgozol!
    Írod: A gyógyszeriparban nincs szabadalmi trollkodás, egyszerűen azért mert ott tényleg csak komoly fejlesztéseket lehet levédetni.

    A gyógyszeriparban nem csupán eljárásokat lehet levédetni, amivel egyetérthetünk, hisz baromi komoly munka áll általában mögötte, hanem molekulákat is. Innen pedig egyértelműen nyílik az út a trollkodásra. Az csak a két iparág eltérő dinamikáján, és persze a szereplőkön múlik, hogy kevesebb ilyen trollkodás kerül napvilágra.

    Hidd el, tudom, miről írok.
    Okleveles vegyészmérnök, gyógyszeripari szakmérnök vagyok (voltam),
    a számítástudományok doktora és a Közgazdaságtudomány kandidátusa.
    Momentán informatikai tárgyakat oktatok egy főiskolán, jó húszéves informatikai újságírói gyakorlattal, és egy tucatnyi informatikai szakkönyvvel a hátam mögött.

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz Narxis #59 üzenetére

    Kedves Narxis!

    A bíró két olyan iparágat (gyógyszeripar és szoftvergyártás) vetett össze, melyben az éves bevételek hasonló nagyságrendben mozognak. Eddig OK. Az viszont egy más tészta, hogy ahogy korábban is írtam, teljesen más a két iparág dinamikája.

    Egy új szoftver piacérett kiadásának kifejlesztéséhez - ha az ötlet megvan és felhasználói igény is van rá - akár pár hét és pár hónap is elegendő lehet, bár jobb helyeken fél évnél nem adják alább a teljes fejlesztési fázist, és még akkor is jönnek a bugfix kiadások.

    A gyógyszergyártás ehhez képest sokkal lomhább. Attól kezdve, hogy a vegyész, biokémikus, orvos vagy akárki megálmodja a hatóanyagot, 5-10 év kell, mire
    - kidolgozzák a gazdaságos szintézist,
    - elvégzik az engedélyezéshez szükséges összes vizsgálatot,
    - kidolgozzák a megfelelő gyógyszerformulát,
    - végignyomják a nemzetközi engedélyezési procedúrákon, és
    - elindítják a marketing gépezetet.

    És a megtérülés? A szoftvert már csak sokszorosítani kell, némi raktár- és kezelési költséggel, esetleg egy nyomkövető, hibajavító fejlesztést, részletesebb dokumentációt és supportot kap, majd folyamatosan értékesítik, állandó vagy lassan süllyedő árakon.

    A gyógyszereknél amíg a szabadalmi védettség tart, illetve amíg a konkurrencia meg nem jelenik, addig Hawaii, utána jönnek az utángyártók és zuhan a haszon.

    Ráadásul egy korábbi hozzászóló még konkrét számadatokkal is szolgált, hogy a bevételből a Pfizernél éves szintem 13% felett költenek kutatás és fejlesztésre, míg az Apple, a Microsoft vagy egyéb cégeknél az R&D ezt meg sem közelíti.

    Szóval az öregnek jó rálátása van, de csak messziről az ügyekre, és nagyon helyesen látja, hogy trollkodás és kerülendő az olyan trivialitások, mint a téglalap levédése. Jó lenne, ha a szabadalmi jogászok nem elsősorban a vállalatok hasznát szem előtt tartva módosítgatnák a parlamentekkel, kormányokkal karöltve a nemzeti és nemzetközi szabadalmi jogot, hanem a tényleges alkotó, fejlesztő, kutató munkát végzők, és természetesen a végfelhasználók érdekeire ügyelnének jobban.

    De hogy ez sikerülhet-e?
    A közeljövőben erősen kétlem.

    dr. Nagy Gábor

Új hozzászólás Aktív témák